Mobil

iPhone kullanıcıları neden Android'e geçiyor? Büyük oyun bozuldu!

Apple bazı kullanıcılarını kaybetmeye başladı. Peki, iPhone kullanıcıları neden Android'e geçiyor? Android'de çekici olan şey ne? İşte detaylar.

iPhone kullanıcıları neden Android'e geçiyor? Büyük oyun bozuldu!

Apple, çok güvendiği iPhone modelleri ile maalesef ki bazı kullanıcıların isteklerini karşılayamıyor. Özellikle kamera konusunda Android cephesinin rekordan rekora koşması karşısında sessiz kalan Apple, bazı kullanıcılarını kaybetmeye başladı. Peki, iPhone kullanıcıları neden Android'e geçiyor? 

5.000 Amerikalının katıldığı SellCell anketi, iPhone bağlılığının bir önceki yıla göre yüzde 1,4 artışla yüzde 91,9 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını doğruladı. Aynı zamanda, kullanıcılar Apple'ı akıllı telefonların kalitesi ve iOS işletim sistemindeki güncellemelerle eski modellerin uzun vadeli desteği için övüyorlar. Ankete katılanların yüzde 10'u Android'e geçişin çok sorunlu olduğunu söyledi. Ancak azımsanamayacak kadar çok iPhone kullanıcıları Android'e geçmeye başladı.

Eski iPhone sahipleri, onları Android'e geçmeye sevk eden üç ana nedenden bahsetti. Bunlar daha iyi ekran, kamera ve daha büyük kapasiteli batarya olarak üç gruba ayrılıyor. Ayrıca kullanıcılar, tasarım çeşitliliğini ve özelleştirilebilen Android işletim sisteminin açıklığını tercih ettiklerini söylüyor.

iPhone

Markalar açısından, Android'e geçmek isteyen iPhone kullanıcılarının yarısı Samsung'u, yüzde 30'u ise Google Pixel akıllı telefonlarını tercih ediyor. Ancak buna rağmen, Samsung'un marka sadakati yüzde 85,7'den geçen yıl yüzde 74'e düştü.

En popüler akıllı telefonlar listesinde sıralar şu şekilde ayrılıyor; iPhone 12 yüzde 17 ile birinci, ardından yüzde 12,7 ile iPhone 12 Pro Max ve üçüncü sırada yüzde 111,4 ile Samsung S21.

Apple, Android'in tüm artılarına rağmen bir şekilde müşterilerini bünyesinde tutmaya ve yeni müşteriler bulmaya devam ediyor. Android'e olan güven görünüşe göre Amerika'da iOS'ten daha az.

Ancak bu durum Türkiye'de çok yakında değişecek. Çünkü Çinli üreticiler ülkemizde üretime başlayacak ve özellikle de orta segmentte fiyatlarda sert düşüşler yaşanacak. Bu yüzden kullanıcı iPhone 12 mini almak yerine yarı fiyata daha iyi özelliklere sahip Android telefon alabilecek.

Yorumlar
Bahadir Hamamcioglu1967
iPhone 5000 TL ye satılıyor Android telefon 2500 TL ye satılıyor. Hem de daha fazla özellik barındırıyor. Play Store programları daha ucuz. Hangisini tercih edersiniz?
Cevapla
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
TABİ Kİ APPLE'I TERCİH EDERİM.
Yolcu
Adam telefon aldığında özellikle bakıyor. Bir özelliği İphone'dan iyi olsun istiyor. Çünkü ortamlarda "bak İphone'da bu özellik yok/İphone'da bu özellik bu kadar iyi değil. İphone çöp be abi. Yoksa bende İphone alabilirim ki." diye bilmeli çünkü.
Cevapla
cemo
Neden kimse Apple'ın stabil sisteminden bahsetmiyor DA, yok alan cahilmiş yok havaymış bilmem daha neler. Arkadaşlar Nokia'da direndim ama donma, kasma, internet yavaşlığı her şey vardı. HTC aldım cama toz giriyordu. tek seçenek o zaman Samsung dedim ve aldım. Telefon yeniyken sorun yok 7-9 ay kullanıyordun sonrada her 2-3 ayda bir format atmak zorunda kalıyorsun. İphone'a geçtim geçeli rahatladım. üstüne 7 seri çıksın yine donma olmuyor. Neden bi kaç bin tl fazla vermeyeyim ki bu rahatlığa? Alanların cahil olduğunu iddia eden gereksiz vatandaş, ben şahsen hiçbir zaman kameranın nasıl olduğuna fazla bakmam. Profesyonel çekim yapmak isterseniz tabi ki kamera iyi olması kadar fotoğrafçıda ışığını ayarlamak zorundadır. Bu ihtiyaç meselesi. Size tek özellikte olsa İphoneden iyi olsun yeter.
Cevapla
Oğuz
İki telefonum var biri apple (şahsi) diğeri samsung(iş). Şahsen ben maddi kaygılar dışında android almam. IOS kullanıyorum 3 senedir. Daha önce hep android aldım. LG G2 ve Samsung S6 kullandım ikiside ilk büyük güncellemede sorunlar yaşattı. IOS' tan gayet memnunum 3 sene önce telefonumun hızı neyse hala o. Pil sorunuda max ve pro modellerinde yok yine bütçe meselesi. Güvenlik anlamında da yine ios seçerim. Paranız varsa apple alın 3 sene 4 sene rahat kullanın derim.
Cevapla
abdullah
teknoloji siteleri , androidin gerçek bir işletim sistemi olmadığını anlatsalar ya...belki bir gün haber yaparlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.