Mobil

Google Apple'a özendi yüzde 50 indirim yaptı!

Google, Android uygulama geliştiricilerinin gelirlerini arttırmak için sürpriz bir karar aldı. Google da Apple gibi gelirlerde %50 indirim yaptı.


İnternet ve teknoloji devi Google, 1 milyon dolarlık gelir için Play Store hizmet ücretini yüzde 15'e düşürdüğünü açıkladı. Daha önce Google, tüm geliştiriciler için her Play Store dijital satın alımından yüzde 30 kesinti yapıyordu. Geçen yıl Google, Google Play hizmet ücretinin yalnızca dijital ürün ve hizmetlerin uygulama içi satışını sunan geliştiriciler için geçerli olduğunu duyurdu.

Google, küresel olarak uygulamaların yüzde 97'sinden fazlasının dijital ürünler satmadığını ve bu nedenle herhangi bir hizmet ücreti ödemediğini iddia etmişti.

Uygulama içi satışlarınız 1 milyon doların altındaysa, yalnızca yüzde 15 Play Store ücreti sağlamak için bazı temel bilgileri Google ile paylaşmanız yeterli olacak. Google bir blog gönderisinde, uygulama içi satışlarınız yıllık 1 milyon doların altında kalırsa, indirimin her yıl otomatik olarak yenileneceğini söylüyor.

Google Play hizmet ücretini düşürmenin bu adımı, yeni geliştiricilere yardımcı olacak. Geliştiriciler, sunucu kapasitesi ekleyerek, daha fazla mühendis çalıştırarak uygulamalarının büyümesini sağlayabilecek.

Geçen yılın Kasım ayında Apple'ın uygulama içi satın alma komisyonunu da yüzde 15'e düşürdüğünü belirtelim. Apple da Google gibi 1 milyon dolar kıstasını ortaya koymuştu.

Google ile Apple'ın özellikle küçük ve orta ölçekli geliştiricilerden yaptığı kesintiyi yüzde 50 seviyesinde düşürmesi oldukça sevindirici bir haber. Umarız bu kesintilerin yanında bu tip geliştiricilere farklı destekler sunulur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.