Mobil

iPhone'un pil sağlığı nasıl kontrol edilir?

iPhone'un pil sağlığı nasıl kontrol edeceğinizi anlatıyoruz.


Apple, bataryası yıpranmış olan iPhone modellerini güncellemeler ile bilinçli olarak yavaşlatmasının ardından, kullanıcılar batarya sağlığına daha fazla önem vermeye başladı. Peki, iPhone'un pil sağlığı nasıl kontrol edilir ve pilin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

Öncelikle App Store'da ücretsiz olarak yer alan Battery Life isimli uygulamayı iPhone'unuza indirin. Daha sonra uygulamayı açın. Türkçe arayüzü sayesinde detaylı bilgilere kolayca ulaşabileceğiniz Battery Life uygulaması yüzdelik cinsinden batarya sağlığınızı size gösterecek.

Eğer batarya sağlığınız %70'in altındaysa, iPhone'unuz ilerleyen güncellemelerde yavaşlayacak demektir. Peki, bataryayı daha uzun ve sağlıklı kullanmak için ne yapmanız gerekiyor?

iPhone'u daha uzun ömürlü kullanmak için %20 ve %80 sınırımız bulunuyor. Peki, bu sınırlar neyi ifade ediyor? iPhone'un bataryasının %20'nin altına düşmeden şarja takmaya özen gösterin. %20'ye düşmeden şarja taktığınız iPhone'u, eğer %100 yapacak kadar vaktiniz yoksa %80 seviyesine gelmeden şarjdan çekin.

%20 ile %80 arasındaki seviyede dilediğiniz kadar iPhone'u şarj edebilirsiniz. Ancak %20'nin altı ila %80'in üzeri tam dolum döngüsüne girdiği için bu aralıklarda %100 olana kadar iPhone şarjda olması gerekiyor.

Yorumlar
Mahmut
Her seferinde farklı sonuç veriyor hangisine inanacaz, pek sağlıklı bir uygulama gelmedi bana
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.