Mobil

iPhone satışları hızla düşüyor!

Teknoloji devi Apple, 2019'un ilk 3 ayında iPhone satışlarının yüzde 17 azaldığını açıkladı. İşte markanın geldiği son nokta.

iPhone satışları hızla düşüyor!

Son yıllarda eski günlerini arayan dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple'da işler iyi gitmiyor. Firma özellikle telefon tarafında eski günlerini aramaya başladı. Açıklanan son rakamlar da firmanın düşüşte olduğunu gösteriyor.

iPhone satışları hızla düşüyor!


Apple, iPhone satışı gelirlerinin bu dönemde 31 milyar dolara gerilediğini duyurdu. Şirketin yılın ilk 3 ayındaki toplam geliri 58, kârı ise 11,6 milyar dolar. BBC'nin haberine göre Apple Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, Mart ayı sonuna doğru satışların artmaya başladığını, talebi artırmak için fiyatların düşürüldüğü Çin'de de bu gidişatın görüldüğünü söyledi.

Teknoloji şirketi başta daha ucuza telefon satan Huawei ve Xiaomi gibi rakiplerin bulunduğu Çin olmak üzere, iPhone satışlarının azalmakta olduğu konusunda yıl başında uyarı yayımlamıştı.

Tim Cook ise vergilerin azaltılması ve kampanyalar düzenlenmesi gibi iPhone ile ilgili benimsenen stratejilerin ardından Çin'de yılın ilk çeyreğinin sonuna doğru satışların artmaya başladığını bildirdi.

Cook, ABD ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin düzelmeye başlamasıyla birlikte, Apple Watch gibi diğer ürünlere talebin de artmaya başladığını kaydetti.

Reuters haber ajansına konuşan Cook, "Bir önceki çeyreğe göre ticari ilişkiler daha iyi. Atmosfer daha iyi. Bunların hepsinin bize fayda sağladı" dedi.

Apple, üçüncü çeyrekte en az 52,5 milyar dolar gelir bekliyor.

Apple, iPhone satışlarından kazandığı gelire bel bağlamak yerine, hizmet alanına yönelmeye başladı. Geçen ay televizyon ve film yayın platformu Apple TV+'yı tanıttı. Ancak Pazar araştırması şirketi eMarketer'dan analist Yoram Wurmser, uzun vadede büyümenin Apple kullanıcı sayısını artırmaktan geçtiğini, bunun da iPhone ile sağlanabileceğini düşünüyor. Wurmser, "Şirketin uzun vadede büyümesi doğrudan ve dolaylı olarak iPhone satışlarına dayanıyor" diyor.

Yorumlar
Smart
Apple’ın en büyük yanılgısı “Fiyatı yüksek olsa da satarım” fikri artık geçerli değil. Android karşısında güvenlik, güncelleme sıklığı, güçlü ve hızlı işlemciler konularında avantajının bedelini hep yüksek tuttu. Zamanla android bu konularda farkı kapattı. Huawei Samsung dan sonra 2. sırayı aldı.
Cevapla
Misafir
Apple tek derdi fiyatlar bugun yarı fiyatına düşürsünler kapış kapış gider türkiyede
Cevapla
Mustafa
Umarım bir gün iflas etti diye haberleri okuruz Apple bitti
Cevapla
yakup
düşşün fiyatları yüksek satınca alan da olmaz
Cevapla
Erosss
Daha çok düşsün
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.