Mobil

iPhone sizi fısıltınızdan tanıyacak!

Apple, iPhone akıllı telefonlarına Siri ile fısıltılı konuşma özelliği getiriyor.

iPhone sizi fısıltınızdan tanıyacak!

Apple, son zamanlarda dijital yardımcı Siri'nin bir kullanıcının fısıldayarak sesini sessizce algılayabilmesi için yeni bir teknoloji patenti aldı.

İlk olarak 2016'da başvuruda bulunan patent, sahibinin fısıltılı sözcüklerini otomatik olarak tanıyan ve buna göre tepki veren bir teknolojiyi açıklıyor. Apple böyle bir teknolojinin kullanışlı hale geldiğinde birkaç durumda işinize yarayacağını söylüyor.

Apple, dijital asistanınızla sessiz konuşmak çok mantıklı değil ancak, böyle bir özelliğin, iş arkadaşlarınızı rahatsız etmek istemediğinizde bir kütüphanede veya iş yerinde mantıklı olduğunu söylüyor.

Apple fısıltılı konuşma özelliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;

"Kullanıcı, etrafında diğer iş arkadaşları ile bir ofiste çalışırken bir soru sorabilir. Bir kullanıcı, diğer toplantı katılımcılarıyla birlikte bir konferans salonunda bir toplantıya katılırken cihaza bir soru sorabilir. Bir kullanıcı aynı zamanda, yüksek seste konuşmanın yasaklanmış olabileceği bir kütüphanede çalışırken cihazla konuşabilir " dedi.

Şu anda patent aşamasında

Apple, iPhone'un, fısıltı tespit etmek için konuşmanın genlik ve frekansını belirleme teknik yeteneklerine zaten sahip olduğunu ve sadece yazılım güncellemesi ile bunun olabileceğini söylüyor.

Fısıltılar, Siri'de bir dizi diğer özelliği de etkinleştirebilir, ancak bu noktada böyle güncellemeleri tartışmak için henüz erken. Bununla birlikte, sessizce konuştuğunuzda, başkasıyla paylaşmak istemeyeceğiniz hassas ayrıntılar da dahil olmak üzere, Siri'ye daha fazla bilgi verilebilir.

Fakat tipik olarak patentlerde olduğu gibi, ilk bakışta gerçekten mantıklı olmasına rağmen böyle bir özellik piyasaya sunulacağı konusunda garanti vermez. Bir sonraki iPhone modeli tanıtımının ve iOS güncellemesinin gelecek yıl olması bekleniyor. Bu nedenle Apple, fısıltı özelliği ile Siri'yi halka arz etmek istiyorsa, bunun için yeterli zamana sahip.

Yorumlar
emre
Önce bi yüzümüzden tanısaydı adam gibi
Cevapla
hmm
güvenlik için de olabilir mi? zor durumdayken hani?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.