Mobil

iPhone ve iPad kullanıcılarına Apple'dan yeni yıl sürprizi

Apple, App Store içerisinde bulunan tüm uygulamaların, 64 bit mimarisi ile kodlanmasını zorunlu hale getiriyor.


Teknoloji devi Apple, radikal bir karar alarak, 1 Şubat 2015 tarihinden itibaren App Store içerisinde bulunan tüm uygulamaların, 64 bit mimarisi ile kodlanmasını zorunlu hale getiriyor.

Peki, bu zorunluluk yazılımcı ve kullanıcılara ne gibi yenilik getiriyor. 64 bit kod mimarisinin dezavantajları var mı?

Bilişim sektörünün önde gelen firmalarından Profornet’in Bilgisayar Yazılım ve Proje Koordinatörü Refik Erhan Göver, Profornet olarak,  App Store içinde bulunan uygulamalarımızı 64 bit kodlama ile revize etmeye başladıklarını söyleyerek, kararın ne gibi değişiklikleri beraberinde getireceği konusunda paylaşımlarda bulundu.

1419860383_64-bit-phil.jpg

Bu kararın, bizler ve diğer meslektaşlarımız için de Ek bir mesai gerektireceğini vurgulayan Göver, “Daha önce kodladığımız ve App Store da yer alan uygulamalarımızı yeniden 64 bit olarak kodlayarak revize edeceğiz. 1 Şubat 2015 tarihi ile birlikte 64 bit kodlama yapılmayan hiçbir yeni uygulamaya ve yüklü uygulamalara Apple tarafından güncelleme izni verilmeyecek.  Faydası var mı? Elbette ki var. 64 bit kodlama sayesinde App Store içerisinde bulunan uygulama ve oyunlar sistem kaynaklarını daha yetkin kullanarak daha hızlı çalışacak. Cihaz üzerinde birden fazla işlem yapmak daha rahat olacak. Ayrıca App Store içerisinde bulunan atıl ve gereksiz uygulamaların da zaman içerisinde temizlenmesi hedeflenmektedir” dedi.

“Iphone 5S Öncesi Cihazları Desteklemiyor!”

Bu kararın yeni nesil iphone ve ipad kullanıcıları açısından son derece verimli olacağını belirten Refik Erhan Göver, diğer yandan bu radikal kararın iphone 5S ve öncesi kullanıcılar için çok da iç açıcı olmadığı görüşünde. 64 bit desteğinin şu an ARM A7 ve A8 işlemcilere sahip Iphone 5S, Iphone 6 ve Iphone 6 Plus cihazlarda bulunduğunu aktaran Göver, Iphone 5S öncesi cihazların üzülerek bu kod mimarisini desteklemediğini belirtti.

Refik Erhan Göver sözlerine şu şekilde devam etti: ”Şu an tek teselli, 1 Şubat 2015 tarihinden sonra, 32 bit kodlanmış uygulamaların App Store da yayınlanmaya devem etmesi. Fakat sürekli gelişmeye açık ve güncelleme gerektiren Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram vb. popüler uygulama ve oyunlar, 1 Şubat 2015 tarihi itibari ile mecburen 64 bit kodlama ile güncellenecek.  Eski model iphone kullanıcıları bu uygulamalardan yararlanamayacak. Ben iphone cihazımdan vazgeçmem diyen kullanıcıların, yeni bir iphone için şimdiden para biriktirmeye başlaması faydalı olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.