Mobil

iPhone X sağlığa zararlı mı?

iPhone X ve iPhone 8'de bulunan Sinyal Genişlik Modülasyonu, kullanıcılarda baş ağrısı ve göz yorgunluğuna neden oluyor. Peki Sinyal Genişlik Modülasyonu nedir?


Apple'ın yeni iPhone X akıllı telefonu, parlaklık seviyesine bağlı olarak değişen frekanslarda ekranın titremesine neden olan Snyal Genişlik Modülasyonu'nun (PWM) uygulanması nedeniyle bir takım müşterilere baş ağrılarına ve göz yorgunluğuna neden oluyor.

PWM bir süredir hassas kullanıcılarda benzer sorunlara neden olsa da, iPhone X sahipleri "göz yorgunluğu, baş ağrıları ve gözlerin arkasında ağrı " olarak tanımladığı şeyleri ilk kez bildiriyorlar.

Reddit'e ilişkin bir yazı, Apple'a PWM'in kapatılmasına izin vermek için "Erişilebilirlik" ayarlarına bir seçenek eklemek için çağrıda bulundu.

Yayınlanan yazıda, "iPhone X, insan gözü için anlaşılamaz bir şekilde titreşiyor ancak, bazı kullanıcılar için bu değişen titreşim, bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Gözle görülür ya da değil, bu özellikle saatlerce kullanım için ideal değildir "dedi.

Teknik olarak PWM'in uygulanması donanım seviyesinde gerçekleşiyor ve Apple bu özelliği tamamen kapatmasa bile, kullanıcılara sorun olan etkileri biraz azaltabilir.

Müşteriler yalnızca iPhone X'de bu tür sorunları bildirirken, PWM, en az 2008'den bu yana Apple müşterileri için sorunlara neden oluyor. Apple'ın destek forumlarında gerçekleşen bir tartışma, MacBook Pro'yu kullandıktan sonra da baş ağrısı ve göz yorgunluğunun yaşandığını gösteriyor.

Peki PWM tam olarak nedir ve sağlık sorunlarına neden sebep oluyor?

Öncelikle, sadece birkaç müşterinin baş ağrısı, göz yorgunluğu ve benzeri belirtilerden şikayetçi olduğu söylenebilir, çünkü normal olarak, gözler PWM'in ürettiği ekran titremesini algılamamalıdır.

Kısacası, Sinyal Genişlik Modülasyonu, dijital bir uygulama ile bir analog gerilimi taklit etmek için ortaya çıkıyor ve öncelikle bir ekranın ışığını karartmak için kullanılmaktadır. Sinyal denetleyicileri çoğunlukla akıllı telefonlarda daha küçük ve daha ucuz oldukları için kullanılırlar ve bir analog denetleyicinin sonuçlarını elde etmek için PWM gereklidir.

Titreşim frekansı ölçmek, parlaklığı hesaplamak ve ekranı karartmak için daha karmaşık bir işlemin parçası olarak kullanılır ve insan gözünün fark edememesi beklenir. Bununla birlikte, daha hassas olanlar, titreşmeyi algılarlar ki bu da baş ağrılarına ve göz yorgunluğuna neden olur.

Cihazların parlaklığını otomatik olarak ayarlaması için PWM kullanan tek şirket Apple değil, Samsung Galaxy S serisi ve Google Pixel gibi diğer cihazlarda da benzer sorunlar bildirildi. Ancak Android telefonlarda PWM devre dışı bırakılabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.