Mobil

iPhone XR ilk haftada 9 milyon adet sattı

Apple'ın yeni akıllı telefonu iPhone XR ilk haftasında 9 milyon adetlik satış rakamına ulaştı.

iPhone XR ilk haftada 9 milyon adet sattı

Apple'ın eylül ayında iPhone Xs ve Xs Max ile birlikte tanıttığı iPhone XR modeli, diğerlerine göre biraz geç satışa sunuldu. Ailenin küçük üyesinin ilk hafta satış rakamları (resmi olmasa da) az çok belli oldu.

iPhone XR ilk haftada 9 milyon adet sattı

Diğer modellere göre geç piyasaya çıkmasının sebebi olarak iPhone Xs ve iPhone Xs Max modellerinin çok satmasını sağlamak olarak gösterilen bu yeni model ilk haftasında 9 milyon adet sattı. Bu rakamlar ise resmi Apple açıklaması değil. Rosenblatt Securities'den analist Jun Zhang'in açıkladığı istatistiklere göre iPhone XR ilk haftada 9 milyon adetlik satış rakamına ulaştı. Zhang daha önce yaptığı açıklamada ilk hafta 10 milyon, kasım ve aralık aylarında ise toplamda 90 milyonluk satış öngörüyordu. İlk hafta öngörüsünü 9 milyon olarak güncelleyen Zhang, kasım ve aralık ayı içindeki satış öngörüsünü ise 90 milyondan 88 milyona düşürdü.

Öte yandan yine Zhang'a göre Apple yılbaşına kadar satış rekoru kıracak. Bunun en önemli sebebi ise telefonların önceki modellere göre daha pahalı olması. Son yıllarda gelirlerini artırmak için yüksek fiyatlı telefonlar üreten Apple, bu taktiğinin mevyelerini alıyor gibi görünüyor. Zira firma teknoloji alanında 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk firma olmuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.