iPhone Xs Max maliyeti ne kadar?

iPhone Xs Max’in 256 GB kapasiteli versiyonunda kullanılan parçaların toplam değeri ortaya çıktı. Apple bizi kazıklıyor mu?

iPhone Xs Max maliyeti ne kadar?

Geçtiğimiz haftalar ABD'de gerçekleştirilen Apple etkinliğinde yeni iPhone modelleri tüketicilerin beğenisine sunuldu. Oldukça yüksek bir fiyatlandırmadan alıcılarını bekleyen modellerin aslında üretim maliyeti ne kadar? 

Açıkçası Apple, Xs Max’in ekranını üretirken bazı parçalardan kısarak maliyeti kontrol altında tutmaya çalışıyor. Bir telefonun en pahalı parçası ekranı olduğu için bu hamle bir bakıma anlaşılabilir. TechInsights adlı şirket, Apple’ın tam olarak hangi parçaya ne kadar harcadığını ve ürünün kaç paraya mal olduğunu ortaya çıkardı.

iPhone Xs Max’in 256 GB kapasiteli versiyonunda kullanılan parçaların toplam değeri yaklaşık 443 dolar. 1099 dolara satılan telefondan Apple'ın karı tam tamına 656 dolar. 

iPhone Xs Max maliyeti ne kadar?

iPhone Xs Max maliyeti ne kadar? - Resim : 1

iPhone Xs Max’in en pahalı parçası olan ekranı ise yaklaşık 80 dolar değerinde. Ne kadar da komik rakamlar değil mi? Geçtiğimiz yıl üretilen iPhone X’in ekranının değeri ise 77,27 dolar.

Eksikliklerden bahsedecek olursak; Apple Xs Max’te ekran maliyetini azaltmak için 3D Touch teknolojisinde kullanılan bazı parçalar çıkarıldı. Bu yüzden yeni telefonda ekran önceki modellere göre biraz daha farklı çalışıyor.

Şirkete göre Apple’ın yaptığı değişiklikler telefon başına yaklaşık 10 Dolar’lık tasarrufa imkan vermiş. Bu tasarruflar ile beraber Apple'ın en değerli şirket konumuna yerleşmiş olması da pek şaşırtıcı olmasa gerek.