Mobil

iPhone Xs Max maliyeti ne kadar?

iPhone Xs Max’in 256 GB kapasiteli versiyonunda kullanılan parçaların toplam değeri ortaya çıktı. Apple bizi kazıklıyor mu?

iPhone Xs Max maliyeti ne kadar?

Geçtiğimiz haftalar ABD'de gerçekleştirilen Apple etkinliğinde yeni iPhone modelleri tüketicilerin beğenisine sunuldu. Oldukça yüksek bir fiyatlandırmadan alıcılarını bekleyen modellerin aslında üretim maliyeti ne kadar? 

Açıkçası Apple, Xs Max’in ekranını üretirken bazı parçalardan kısarak maliyeti kontrol altında tutmaya çalışıyor. Bir telefonun en pahalı parçası ekranı olduğu için bu hamle bir bakıma anlaşılabilir. TechInsights adlı şirket, Apple’ın tam olarak hangi parçaya ne kadar harcadığını ve ürünün kaç paraya mal olduğunu ortaya çıkardı.

iPhone Xs Max’in 256 GB kapasiteli versiyonunda kullanılan parçaların toplam değeri yaklaşık 443 dolar. 1099 dolara satılan telefondan Apple'ın karı tam tamına 656 dolar. 

iPhone Xs Max maliyeti ne kadar?

iPhone Xs Max maliyeti ne kadar? - Resim : 1

iPhone Xs Max’in en pahalı parçası olan ekranı ise yaklaşık 80 dolar değerinde. Ne kadar da komik rakamlar değil mi? Geçtiğimiz yıl üretilen iPhone X’in ekranının değeri ise 77,27 dolar.

Eksikliklerden bahsedecek olursak; Apple Xs Max’te ekran maliyetini azaltmak için 3D Touch teknolojisinde kullanılan bazı parçalar çıkarıldı. Bu yüzden yeni telefonda ekran önceki modellere göre biraz daha farklı çalışıyor.

Şirkete göre Apple’ın yaptığı değişiklikler telefon başına yaklaşık 10 Dolar’lık tasarrufa imkan vermiş. Bu tasarruflar ile beraber Apple'ın en değerli şirket konumuna yerleşmiş olması da pek şaşırtıcı olmasa gerek. 

Yorumlar
misafir
asgari ücretten ucuz.. amerika için tabi..
Cevapla
sefser
herkese gunaydin demek istiyorum.
Cevapla
Can
Adam üretiyor okadar emek veriyor 650 dolar kar ediyor Türkiye emek vermediği halde vergi olarak 1000 dolara yakın kar ediyor kimin hakkı
Cevapla
volkan adındaki kişiye..>>>>
ne yani otoyolları devletmi yapıyor..yap ..işlet..devret..hikayesi ile hem geçilmeyen yollardan ve köprülerden ve hastahanelerden parayı müteahhitler kapıyor.Devlet millete pek fayda vermiyor.. CAN adındaki arkadaş haklıdır..emek vermeden devlet para kazanıyor..o paralarda nerelere gidiyor bilen yok..örtülü ödenekler ve partilere verilen paralar..ve gizli harcamalar ve mercedesler vs..haramdır haram..milletin parası .. DEVLET OTURDUĞU yerde her telefondan 1000 lira avanta alıyor..millete de %90 a yakın vergi ile milleti kazıklıyor..applede haksız..bir telefon 14.bin lira olamaz. iki tane kartal parası..gerek apple gerek hükümet milleti kazıklıyor..bu telefonu ancak vekiller ve havadan para kazananlar alabilir..garibanlara bu hakkı devlet tanımıyor..vebal engel olanların boynuna..
volkan
Doğru haklısın!! devlet hiç emek vermiyor, duble yolları kullanıyon, uçak biletler otobüs biletler fiyatına alıyon, marmarayı kullanıyon, 3 bin tl lik telefon üzerinden yorum yazıyon.. Daha sayamadıklarımı yazmıyayım. sen haklısın verilen vergiyle devlet emek vermiyor!!! ..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.