Mobil

iPhone'ları çökerten mesajın nedeni bu mu? (Video)

iPhone'lar bir mesaj ile neden çöküyor?

iPhone'ları çökerten mesajın nedeni bu mu? (Video)

Bildiğiniz gibi iPhone’lara gelen bir mesaj telefonun çökmesine neden oluyordu. Yaşanan soruna göre iPhone'lar belli bir metin mesajı aldığında sürekli uygulamanın kilitlenmesine neden oluyordu. Eğer telefon kilit ekranında iken bu metin mesajı alınırsa, hiçbir açıklama yapmadan cihazı kilitleniyordu.

1432907046_the-arabic-letters-and-symbols-to-the-right-of-the-red-arrow-sets-off-this-bug.jpg

Apple tarafından düzeltme yayınlayana kadar bazı çözümler sunulmuştu. Bu geçici çözümlere göre gelen mesajları okumak için Siri uygulamasını seçin. İki, kötü niyetli mesajı yanıtlamak için Siri kullanın. Son olarak ise Mesajlar uygulamasına gidin ve mesajı silmek için sola kaydırın. Ya da, zararlı mesajın üzerine uzun basarak silmeyi seçebilirsiniz.

Apple mesaj sorununu kabul ettiği gibi kalıcı düzeltme üzerinde çalışıyor ve bu düzeltmenin gelecekteki yazılım güncellemesine dahil edileceği söyleniyor. Ancak bu güncelleme için herhangi bir tarih vermedi.

iPhone’ları çökerten mesaj hatasının nedeni  mesaj bildirimlerinin görüntüleme yolu olabilir. Yeni bir metin mesajı geldiği zaman bildirimde birkaç kelime görüntülenir. Mesajın kalan kısmı için ise noktalar takip eder. Ancak metin kötü niyetli bir parça içeriyor ve iOS Arapça karakterleri ayırt edemiyor.  Sonuç olarak ise iPhone, gelen mesajdaki karakterleri bildirim panelinde ayırıp noktalama işaretine geçemediği için telefon çöküyor ve yeniden başlatmak gerekiyor.

Tabii ki bu teori yanlış olabilir ancak oldukça mantıklı geliyor. Aşağıda teoriyi anlatan videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.