Mobil

İran'da App Store engellendi!

İran'da yaşayanlar iPhone ve iPad'lerine artık App Store'dan uygulama ve oyun indiremeyecek. Apple, siyasi sebeplerden dolayı İran'ı engellemiş olabilir

Apple İran'da App Store'u engelledi

Apple, bugün teknoloji gündemine bomba gibi bir haber ile oturdu. Güvenlik firması olan Bleeping Computer, İran'daki iPhone ve iPad sahiplerinin App Store'a giremediğini ortaya çıkardı. Peki, Apple neden İran'daki kullanıcıları platformundan engelledi?

The Verge'ün tahminlerine göre; geçtiğimiz yıllarda başkan olarak görev yapmış olan Obama'nın, İran'a yönelik uyguladığı yaptırımlara Donald Trump da devam ediyor. İran'a ambargo koymak isteyen Amerika, App Store'u bu yüzden İran'da engellemiş olabilir.

Apple CEO'su Tim Cook'un Donald Trump ile olan yakınlığını göz önünde bulundurursak, bu iddianın doğru olma olasılığının çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

İran'daki kullanıcılar App Store'a sadece VPN ile internet bağlantılarını başka bir ülkeden çıkış alarak giriş yapabiliyor. Daha önce iPhone'unda VPN yüklü olmayanlar ise tek çözüm olarak router'larına VPN profili atayıp App Store'a giriş yapabiliyor.

İran'da App Store engellendi! - Resim : 1

Son olarak Apple'a engelleme kararı ile ilgili gönderilen maillere dönüş yapılmadığını belirtelim. Muhtemelen Apple, İran pazarını gözden çıkardı ve bu ülkede ürünlerini satmak için bir çaba harcamayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.