Mobil

İşte ekran üstü parmak izi tarayıcılı ilk telefon!

Ekran üstü parmak izi tarayıcılı ilk Vivo akıllı telefon CES 2018 kapsamında gösterildi.


Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) 2018'de Vivo, Synaptics'in Clear ID ekran altı parmak izi tarayıcısı özellikli ilk telefonunu gösterdi. Akıllı telefonun adı ve özellikleri bilinmiyor. Bununla birlikte, Vivo'nun üst düzey başkan yardımcısı Alex Feng, akıllı telefonun bu yılın başında açıklanacağını doğruladı. Bu nedenle akıllı telefonun Şubat ayında İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2018'da duyurulabileceği tahmin ediliyor. Aşağıda, ekranda parmak izi okuyucu bulunan, efsanevi Vivo telefonun görüntüleri bulunmaktadır. Şirket telefon ile ilgili bir basın duyurusu yapmış ancak henüz görüntülerini görmemiştik.

Gizemli telefon bir OLED ekrana sahip ve parmak izi tarayıcı, OLED panelinin üzerine uzanan cam tabakası arasına yerleştiriliyor. Parmak izi tarayıcının bulunduğu ekran alanında parmak dokunulduğunda parmak izi işareti otomatik olarak OLED panelinde yanar.

Telefonun yakın zamanda Çin'de sertifikalandırılmış Vivo X20 Plus'ın değiştirilmiş bir baskısı olabileceği düşünülüyor. Dahası, yukarıdaki resimler ayrıca akıllı telefonun arka tarafa monte edilmiş parmak izi tarayıcısı olmasına rağmen Vivo X20 Plus'ı andırıyor olduğunu gösteriyor. Parmak izi tarayıcısının tepki hızı 0,6 ila 0,7 saniye olması ise endişe kaynağı gibi görünüyor. Bu hız iyi ama geleneksel parmak izi tarayıcısından biraz daha yavaş. Vivo, teknolojinin WeChat, AliPay vb. aracılığıyla ödemelerin doğrulanması için kullanılabilecek kadar gelişmiş olduğunu ve yanılma olasılığının 50.000 de bir olduğunu doğruladı.

Yorumlar
Oğuz
Çok kullanışlı bir teknoloji. Yalnız inceleme videolarında gördüğüm kadarıyla fark edilir bir yavaşlık var. Bence biraz daha gelişmeden amiral gemisi telefonlara gelmemeli.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.