Yazılım

Hangi telefonlar Meltdown ve Spectre için güncelleme alacak?

Hangi telefonların Meltdown ve Spectre için güncelleme alacağı belli oldu.


İşlemcilerde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre güvenlik açığı teknoloji gündemine bomba gibi düşmüştü. Firmalar Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarını yamalamak için çalışmalara başlamış hatta geçtiğimiz gün macOS ve Linux Mint sürümlerinde bu açık kapatılmıştı.

Bu güvenlik açığının PC'lerin yanında telefonlara da sıçradığı bugün ortaya çıktı. Intel, AMD ve ARM tabanlı işlemcilerdeki güvenlik açıkları, telefonların kontrolünü 3. kişilere devretmeye olanak sağlıyor. Bu yüzden üreticiler telefonları için güvenlik güncellemesi yayınlayacak.

Meltdown ve Spectre için; Samsung cephesinden; Galaxy S6, Galaxy S7, Galaxy S8, Galaxy Note5, Galaxy Note 8, Galaxy A3, Galaxy A5, Galaxy J1, Galaxy J2, GalaxyJ5, Galaxy J7 ve Galaxy Tab S3 modelleri güncelleme alacak.

Apple tarafında; iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE, iPhone 8 ve iPhone X modelleri güncellenecek. Huawei cephesinde ise Mate 8, Mate 9, Mate 10 Pro, Huawei P9, Huawei P8 Lite ve Huawei P10 güncelleme alacak.

Motorola'da ise Moto G4, Moto G5, Moto X4, Moto Z ve Moto Z2 modelleri güncellenecek.

LG'de, LG V10, LG V20, LG V30, LG Q6, LG Q8, LG G5 ve LG G6 modelleri güncelleme alacak.

HTC tarafında ise HTC M8, HTC M9, HTC  10 ve HTC U11 güncelleme alacak.

Bu güncellemelerin Ocak ayı bitmeden tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.