Mobil

İşte Google’ın yeni Android M sürümünden ilk izlenimlerimiz!

Android M, bize hangi yenilikleri getiriyor, neleri götürüyor? Haberimizde bunları ele almaya çalıştık.

İşte Google’ın yeni Android M sürümünden ilk izlenimlerimiz!

Google, Android’in gelecek nesil versiyonu ve Lollipop'un devamı niteliğindeki Android M sürümünü Google I/O geliştiriciler konferansında tanıttı. Uzun yıllardır Android işletim sistemi üzerinde çalışan deneyimli Google uzmanları yeni işletim sisteminin Android M Pureview sürümünü yayınladı. Bizlerde Android M geliştirici sürümünü Nexus 5 telefonumuza yükleyip bu sürümle ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı olmak istedik.

Peki Android M, bize hangi yenilikleri getiriyor?

1433096290_img20150531152543.jpg1433097173_img20150531151758.jpg

Öncelikle şirketin yeni işletim sistemini geliştirirken özellikle performans konusuna bir hayli ağırlık verdiğini belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca Google uygulama izinleri konusunda kontrolü yeni Android‘de kullanıcıya devrediyor. Artık her uygulama erişim için sizden tek tek izin talep ediyor. İsterseniz uygulamaları yükledikten sonra bu izinleri kendiniz kapatarak bir sonraki güncellemeyle birlikte yeniden izin isteği göndermelerini de engelleyebiliyorsunuz.

Google'ın yeni sürümde performansa önem verdiğini yukarıda belirtmiştik. Hayata geçirilen bir diğer özellik ise batarya performansı tarafında bulunuyor. Şirketin doze modu adını verdiği özellik sayesinde mobil cihazınızın pil ömrü biraz daha uzayacak. Mobil cihazınızı kullanmadığınız anlarda devreye girecek bu özellik sayesinde batarya ömründen tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Google'ın doze modu sayesinde Nexus 9’larda yaptığı testlerde bataryanın bekleme süresini iki kata kadar çıkarabildiğini belirtelim.

1433096396_img20150531152130.jpg
                                                                          Android Lollipop                                                     Android M
1433096445_img20150531152453.jpg

Ayrıca Google, yeni sürümde uygulama menüsünde de değişikliğe gitmiş bulunuyor. Yeni sürümde uygulamalar karışık düzende değilde alfabetik sıraya konulmuş ve ekranı sağa sola kaydırarak ulaştığımız diğer uygulamalar artık tek ekranda yer alıyor. Bunların yanında ayarlar menüsü can sıkıcı beyaz arka plan görüntüsünden kurtulmuş durumda. Bu bölümde açık, koyu ve otomatik seçeneklerinden birini seçip ayarlar menüsünü koyu tema ile görsel açıdan daha iyi bir hale getirmeniz mümkün. Ayrıca "Google ayarları" uygulaması yeni sürümde ayarlar menüsüne konumlandırılmış.

1433096507_img20150531151914.jpg

Öte yandan ayarlar bölümüne System UI Tuner başlığıyla yeni bir ayar bölümü eklenmiş. Bu özellik hızlı ayarlar ekranınıza uygulama kısa yolu eklemeniz mümkün ancak, birkaç denememizde bu kısa yollardan birini hızlı ayarlar ekranımıza kaydetmeyi başaramadık. Sürümün geliştiricilere yönelik olduğu için bu özelliğin şuan kullanılabilir durumda olmadığını ve Android M'nin ilerleyen sürümlerinde aktif edilebileceğini düşünüyorum.

1433096573_img20150531193603.jpg1433097156_img20150531152651.jpg

                                                                               Android Lollipop                                         Android M

Google ayrıca Android 5.0 Lollipop ile kaldırdığı sessiz mod özelliğini yeni sürümde tekrar geri getirmiş bulunuyor. Hızlı ayarlar menüsüne eklenen "Rahatsız etmeyin" seçeneğiyle cihazınızı aramalar, hatırlatıcılar ve alarmlardan bağımsız olarak tamamen sessize alabiliyorsunuz.

1433096313_img20150531152228.jpg

Android’in dahili uygulama bağlantı sistemi de yeni sürümde yer alıyor. Kullanıcıyı her seferinde bağlantıyı hangi uygulamayla açayım derdinden kurtaran yeni özellik, cihaz sahibini bir pencereyle karşılaşmak yerine bir içeriği önceden belirlenmiş uygulama yardımıyla açmasına imkan veriyor. Örneğin bir e-posta iletisinde yer alan Twitter bağlantısı, size sorulmadan doğrudan Twitter uygulaması tarafından açılıyor. Bunu Ayarlar/Uygulamalar/Üç nokta/İleri düzey/Alan URL'leri kısmından yapmanız mümkün.

Ayrıca Google M ile birlikte Android’in yıllar boyunca muzdarip olduğu bazı kullanışlılık sorunlarından da kurtulacak. Ses kontrolü, kopyala yapıştır gibi küçük ama önemli unsurlar iyileştiriliyor. Google’ın mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Dave Burke'nin geliştiriciler konferansında yaptığı konuşmada, şirketin cihaz üreticilerinin Android’e neler eklediğini izlediğini ve bütün bu fikirleri sistemin temeline eklediği bilgisinide hatırlatmadan geçmeyelim.

Android M henüz tamamen hazır değil. Geçen yılki Android L sürümü gibi, Google M sürümü de geliştirici ön izleme sürümü olarak Nexus 5, 6, 9 ve Nexus Player cihazları için kullanıma sunulmuş durumda. Geliştiricilerin ve meraklı kullanıcıların birkaç ay boyunca sistemi test etmelerini, hataları bulmalarını ve kararlılığı artırmaya yardımcı olmalarını uman Google, ön izleme süreci boyunca daha fazla bilgi ve güncellemenin geleceğini söylüyor.

Google‘ın yeni işletim sistemi Android M ile ilgili anlatılacak daha bir çok yenilik var elbette ama bu özellikler final sürümü ile ortaya çıkacak. Ancak biz öne çıkan birkaç yeniliği ve izlenimlerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Ben şahsen Android M’in final sürümü çıktığında, (kullanıcının istekleri göz önüne alındığında)Android'in gerçek anlamda mükemmel bir mobil platform olabileceğini düşünüyorum.

Teşekkür: Yardımlarından dolayı Emre Arslan arkadaşımıza teşekkür ederim.

Peki sizce yeni Android işletim sistemi beklenen ilgiyi görecek mi? Yoksa bu yenilikler kullanıcılar tarafından yeterli görülmeyecek mi? Ne dersiniz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.