Mobil

İşte iOS 10 ile gelen 10 gizli özellik!

iOS 10'da Apple'ın duyurmadığı ama geliştiricilerin farkettiği çok sayıdaki gizli özelliklerden bazılarını derledik.


Bilindiği gibi Apple geçtiğimiz günlerde geliştiricilere yönelik WWDC 2016 konferansını gerçekleştirdi ve bir çok yeni ve radikal değişikliklerini tanıttı.Bu konferansta Apple akıllı telefonlarının yeni işletim sistemi iOS 10'uda tanıtmıştı.

iOS 10 Apple cihazlarına Eylül'de iPhone 7'nin tanıtılmasıyla beraber cihazlara güncelleme olarak sunulacak.

Bu tanıtımlardan sonra geliştiricilerin işletim sistemini test etmesiyle beraber iOS 10 ile ilgili yeni detyalar keşfetmeye başladı. İşte yeni iOS 10'daki muhteşem özellikler:

1) Önbellek Artık Silinebilecek

1466245296_1.jpg

iPhone'unuzla uygulamalarda dolaştıkça görsel öğeler ve göz attığınız diğer içeriklerin bileşenleri telefonuzun önbelleğinde birikmeye sebep oluyor ve dahili hafızanızda gereksiz yer kaplayabiliyor.iOS'dan önce Apple bu önbelleğin silinmesine müsaade etmiyordu fakat artık kullanıcılar ön belleği silebilecekler.

2) Klavye sesinde değişiklik

New iOS keyboard sound is weeeirdhttps://t.co/c4HxZDZfuQ

— Owen Williams ⚡️ (@ow) 13 Haziran 2016

Uzun yıllardır veya ona alışabilecek derecede iPhone kullancısı olanlar duymaya alışık olduğu klavye sesinde bir sürpriz ile karşılaşacaklar.Kılavyede dokunmaya bağlı oluşan dokunuş sesi artık değişiyor.

3) Geri tuşu simgesi değişiyor

1466245432_3.png

Tıpkı kılavye sesinde olduğu gibi alışlageldik geri tuşu simgesi de değişim nasibini alanlardan.

4) Yerleşik uygulamaları nihayet silebileceksiniz

Here's all the built-in apps you can remove from your iPhone https://t.co/XfNEqS9POS pic.twitter.com/bCvjp9h7FF

— Owen Williams ⚡️ (@ow) 13 Haziran 2016

Her işletim sistemi sürümünde olduğu gibi telefona önceden yüklenen fakat kullanmak istemediğiniz ve telefonunuzdan kaldıramadığınız uygulamaları artık kaldırabileceksiniz.
Kaldırabileceğiniz uygulamalar ise şöyle: iTunes Store, iBooks, Podcasts, Maps, Compass, Tips, Calculator, Watch, Voice Memos, Contacts, Stocks, Weather, Calendar, Mail, Music, Reminders, FaceTime, Notes, Videos, Find My Friends, Home (iOS 10'la gelecek) ve News, iCloud Drive

5) Daha detaylı mesaj okundu bilgileri

1466245559_5.png

İlk olarak iOS 7 ile hayatımıza giren okundu özelliği ve ona ait bilgiler yeni işletim sistemi sürümünde daha da detaylandırılacak.

6) Yeni uygulama ve dosya animasyonlarında değişiklikler

New animations in iOS 10 for opening apps and folders. Going to take time to get used to. pic.twitter.com/kBxXgFzvEZ

— Owen Williams ⚡️ (@ow) 13 Haziran 2016

iOS alışılageldik dosya açma kapama ve uygulama animasyonlarında değişimler içeriyor. Ayrıca iOS 7 ve üst versiyonlardaki dosya ve uygulama animasyonları gayet iyi olsalar da iyi gelmediği zamanlar olmuştur. iOS ile artık bu animasyonların etkilerini azaltabilir ya da yerine daha hafif ve hoş bir animasyon ayarlayabilirsiniz.

7) Kayıpsız fotoğraflar

1466245727_7.jpg

An itibariyle hiç bir iPhone ya da iPad modelinde olmayan RAW formatında fotoğraf çekme özelliği yeni işletim sistemiyle beraber.Artık iOS 10 size kayıpsız bir fotoğraf kalitesi vaadediyor. Fotoğraflarınızı artık RAW biçiminde kaydedebilecek ve onları düzenleyebileceksiniz.

8) Game Center artık yok

1466245793_8.jpg

Kimsenin kullanmadığı ya da çok az kişi tarafından kullanılan Game Center iOS 10'da kaldırılmış olacak.

9) Sınırsız sekmeler

1466245845_9.png

iOS 9'da şu anda Safari'de açabileceğiniz maksimum sekme sayısı 36. Yeni iOS'da ise bu sekme sayısı sınırı kaldırılıyor.Artık 36 tane ya da daha fazla sekmeyi kullanır mısınız bilmem ama sonuçta gizli bir özellik.

10) Canlı fotoğraflardaki titreme sorunu artık yok

1466245930_10.gif

Yaptığınız çoğu canlı fotoğraf animeleri titremeler sebebiyle kötü görünebiliyorlar.Bazen o kadar kötü olabiliyorlar ki Google bunu farkedip onları daha iyi stabilize etmek için Motion Stills isimli bir uygulama yayınlamıştı. Artık iOS 10 daha iyi canlı fotoğraflar vaadediyor. Bakalım işini Motion Stills kadar iyi yapabilecek mi ?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.