Mobil

İşte iPhone 12 Türkiye fiyatı! Kalbiniz varsa birden bakmayın!

Apple'ın geçtiğimiz gün tanıttığı iPhone 12'nin Türkiye fiyatını analiz ettik. İşte iPhone 12 Türkiye fiyatı.

Apple yeni iPhone modellerini sonunda tanıttı. Peki iPhone 12 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? Aslında herkesin merak ettiği soru bu diyebiliriz. Malum son dönemde ülkemizdeki döviz kurlarında önemli artışlar yaşandı. Apple'ın bu artışı fiyatlarına yansıtıp yansıtmayacağı da merak konusuydu. 

Apple bu konudaki niyetini geçtiğimiz gece belli etti. Etkinlik sonrasında Apple'ın online satış sitesi üzerinde listelenen hemen hemen tüm aksesuarların fiyatında büyük artışlar gerçekleşti. 1800 TL'den çıkış yapan AirPods Pro'nun fiyatı bile 2499 TL'ye yükseldi.

İşte iPhone 12 Türkiye fiyatı! Birden bakmayın!

Peki bu ne anlama geliyor? Aslında son derece basit. Apple iPhone 12 fiyatlarının, iPhone 11 serisi ile aynı olmayacağını net bir şekilde belli etmek istiyor. Evet, Avrupa'da, Amerika'da iPhone 12 fiyatları, iPhone 11 serisi ile aynı olacak. Yani herhangi bir zam söz konusu değil. Fakat Türkiye'deki fiyatlarda önemli yükselişler söz konusu.

Örneğin yurt dışında 799 dolardan satılacak olan iPhone 12'yi mercek altına alalım. Sonrasın bu fiyatı Türk Lirasına çevirerek üzerinde yüzde 50 ÖTV, yüzde 18 KDV, yüzde 10 TRT Payı ve yüzde 1'lik Kültür Turizm Bakanlığı kesintisini ekleyelim.

Hali hazırda 799 dolar günümüz kurlarıyla 6350 TL gibi bir rakama denk geliyor. Ardından bu tutarın üzerinde yukarıda saydığımız vergileri eklemeye başladığımızda ortaya 10.200 TL ile 10.500 TL arasında bir etiket çıkıyor. Yani Apple iPhone 12'nin başlangıç fiyatı 10.000 TL'nin üzerinde olacak. Muhtemelen Mini modelin fiyat etiketi de 8500 TL ile 9000 TL arasında değişecektir.

İş pro modellere geldiğinde ise kesenin ağzını çok daha fazla açmanız gerekecek. 

Görünen o ki artık iPhone almak Türkiye şartlarında ciddi anlamda lüks oldu. Mini model belki ucuz fiyata çıkar derken onun için bile 8.000 - 9.000 TL gibi rakamlardan bahsediyoruz. Gerçekten üzücü...

Yorumlar
Nurullah Emre Tanrıverdi
Ülkemizde üretilen phone almak daha mantıklı,Vestel Venüs, Casper.
Cevapla
hasan
bide general mobile oda yerli
Misafir
500 usd üzeri telefonlar vergiler ve kur sayaseninde zengin telefonu oldu
Cevapla
miLLİyetçi
asgari ücret 2350 Lira bırakın appleyi siz ise 2500 Liraya telefon alın diyorsun yazık yeminle yazık o paraya
Cevapla
ghost
ben vestel venüs aldım 2500 fiyatı valla helal olsun ben bu kadar iyi cihaz beklemiyordum ekranı oyun performansı akıcılığı çok iyi alın kurtulun yerli malı üstelik
Cevapla
hıhı
yerli MAL'ı !!!
Gariban
Almayın kardeşim almayin hepsi aynı vasife görüyor alın 2500 liralık telefon aynı vazifeyi görülüyor
Cevapla
The sargut
Biri bu arkadaşı göndersin burdan
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.