Mobil

Jelly Bean ve ICS'nin kullanım oranı artış gösteriyor

Son iki versiyonda sağlanan artışın yanında, Android 2.3 Gingerbread cephesinde ise düşüş söz konusu.

Jelly Bean ve ICS'nin kullanım oranı artış gösteriyor

Google, 18 Şubat-4 Mart tarihleri arasında Play Store’u ziyaret eden cihazların sahip oldukları Android versiyonlarını dikkate alarak, sürümlerin mevcut pazardaki kulanım oranları açıkladı. Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve Jelly Bean cephesinde artış söz konusuyken, platformda en fazla kullanılan 2.3 Gingerbread cephesinde ise düşüş yaşanmaya devam ediyor.

Ice Cream Sandwich %28.6’lık kullanım oranı ile sistemin en fazla kullanılan ikinci versiyonu olurken, 2.3 Gingerbread düşüşe rağmen halen %44.2’lik oran ile en fazla kullanılan versiyon konumunda. Geçtiğimiz yıl haziran ayında resmiyet kazanan Android 4.1 ve devamı olarak nitelendirilen Android 4.2 ise kullanım oranını %16.5 seviyesine çıkardı. 2013 yılında tüketicilere sunulan giriş seviyesi telefonların büyük bölümünde ICS ve Jelly Bean’nin yer alması; orta ve üst seviye modellerde ise Jelly Bean’nin tercih ediliyor olmasıyla her iki versiyonun 2013 yılı içerisinde Android ekosisteminin en fazla tercih edilen versiyonları olacağının göstergesi sayılabilir.
1362522962_adsiz.png

2.2 Froyo %7.6’lık bir kullanım oranına sahipken, 1.6 Donut ile Android 3.1 Honeycomb ise pazarda yok olma sınırına gelmek üzere. Muhtemelen bir sonraki dönemde açıklanacak istatistiklerde söz konusu iki versiyonu görmeyeceğiz.

Mayıs ayında düzenlenecek Google I/O etkinliğinde Android 5.0 Key Lime Pie resmiyet kazanacak. Yeni sistemin neler sunacağı henüz bilinmiyor ancak Android cephesinde kullanıcılar, güncelleme noktasında belirli dönemlerde üreticilere sitem etmekte ve güncellemelerin bir hayli geciktiğini dile getirmekte. Yeni sürümde sunulacak kernel ile güncellemelerin daha basit bir yapı sunacağı iddia ediliyor. Android 5.0 Key Lime Pie ile ilgili detaylar geliştikçe aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Misafir
s2 kadar taş düşsün kafanıza, s2'ye jb ya gelecek yada gelecek.
Cevapla
kral
s2 artık tarih oldu. s 3 var s 4 geliyor. güncelleme olmasa da olur bence.
Cevapla
sersar
samsung s2 icin jellybean asla gelmeyecek samsung s2+ alacak normal s2 ler almayacak
Cevapla
İsimsiz
Jelly Bean s2 için kieste ne zaman kullanıcılara sunulacak?
Cevapla
m@p53
jb varken ics veya daha eski versiyonlar tercih edilmiyor. Jelly Bean 4.1 daha farklı bir deneyim sunuyor. 5.0 çok daha farklı olacaktır
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.