Mobil

Kablosuz şarj iPhone'a zarar veriyor!

iPhone X ve iPhone 8 serisini kablosuz şarj etmenin, telefonun ömrünü azalttığı ortaya çıktı. Peki, kablosuz şarj neden iPhone'a zarar veriyor?

iPhone'u kablosuz şarj ederken iki kere düşünün!

Bataryası yıpranmış iPhone'ları kasıtlı olarak yavaşlattığını açıklayan Apple'a bir darbe de kablosuz şarj teknolojisinden geldi. iPhone X ve iPhone 8 serisi ile kablosuz şarja geçiş yapan teknoloji devi, bu özelliğin gayet stabil çalıştığını dile getirmişti. Ancak yapılan araştırmalar durumun hiç de öyle olmadığını gözler önüne serdi.

Adrian Kingsley-Hughes isimli blogger, kablosuz şarj teknolojisi üzerine yaptığı araştırmaları bugün paylaştı. Bildiğiniz gibi iPhone'un bataryası 500 tam şarj döngüsünde normal olarak çalışıyor. Bu döngü, batarya kapasitesinin %80'ini dolduracak şekilde hesaplanmış.

Bu döngü düzenine geöre; standart kullanımda 3 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde çalışan batarya, kablosuz şarj işin içine girince kullanım ömründen feragat ediyor. 

Adrian Kingsley-Hughes; kablosuz şarjın normal şarja göre batarya döngüsünü daha hızlı tükettiğini ve bu durumun da batarya sağlığını 3 yıl yerine 20 ay gibi kısa bir süreye düşürdüğü söylüyor.

Kablosuz şarj iPhone'a zarar veriyor! - Resim : 1

Apple'ın bu ay pazara sunması beklenen AirPower'ın bu sorunun önüne geçeceği düşünülüyor. Eğer kablosuz şarj kullanıp batarya döngünüzden feragat etmek istemiyorsanız 199 dolar yani 899 TL gibi bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.