Mobil

Kaçak telefonlara dikkat!

Hurdaya çıkmış cep telefonlarını düşük fiyatlarla satın alan dolandırıcılar, bu telefonun IMEI numarasını kaçak cep telefonuna yüklüyor.

Kaçak telefonlara dikkat!

Kaçak yollarla Türkiye'ye sokulan cep telefonlarının elektronik kimliklerini (IMEI) değiştirerek piyasaya süren bir kişi mahkemece 20 bin TL para cezasına çarptırıldı.

1332101850_u271j2.jpg

Diyarbakır'da cep telefonu ticareti yapan bir kişi polisin düzenlediği operasyonda cep telefonlarının elektronik kimlik bilgilerini değiştirmek ve kopyalamak suçun hakkında işlem yapıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da bu kişiye hakkında 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'na muhalefet suçundan dava açtı. Hakkında düzenlenen iddianamede sanığın kaçak cep telefonlarına vatandaşların bilgisi olmadan onların adına kayıtlı IMEI numaralarını kopyaladığı ve vatandaşları mağdur ettiği belirtildi. İddianamede, sanığın ülke ekonomisine de büyük zarar veren suçlardan birini işlediği ve bunu teşvik ettiği belirtildi. Mahkeme, sanığı 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'na muhalefet suçundan bin adli gün karşılığı 20 bin TL para cezasına çarptırdı. İyi halden bu miktar 17 bin TL'ye düşürüldü.

1332102068_53809.jpg

Hurdaya çıkmış cep telefonlarını düşük fiyatlarla satın alan dolandırıcılar, bu telefonun IMEI numarasını kaçak cep telefonuna yüklüyor. Böylece, kaçak telefonların otomatik olarak kullanım dışı bırakan teknoloji geçici olarak kaçak olduğunu anlamıyor.

Bu telefonu alan kullanıcı bir süre sonra telefonu kullanamıyor. Kullanıcı, tekrar telefonu satın aldığı yerden arıza giderilmesi ve yeni bir IMEI numarasını almak için 15 TL vermek zorunda kalıyor.

Yeni bir cep telefonu alanlar, 'yıldız kare 06 kare' yazarak, çıkan IMEI numarasını faturada ve cep telefonunun arkasındaki numara ile karşılaştırması tavsiye ediliyor. Eğer numaralar birbirini tutuyorsa sorun olmuyor. Tutmuyor ise IMEI numarasının hurda telefondan kopyalama olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor. Eğer alınan kaçak cep telefonu sık sık hat problemi yaşıyor ve 'Geçersiz sim' yazıyorsa, IMEI'i kopyalanıp başka bir telefona yapıştırılmış demektir. Bu durumda vatandaşların telefon aldıkları yerden şikayetçi olması gerekiyor.

Yorumlar
Misafir
karamanda yunus emre camii karşısındaki ere bilgisayar ve telefon satışı yapan şahıs aylardır adanadan getirttigi cep tlefonlarını faturasız ve fiş kesmeden peynir ekmek gibi satıp artı imei kopyalaması yapmakta malesef yetkililer uyuyor
Cevapla
türk
devlet büyüklerim bu telofon lar havadan geliyor alın rüşvetinizi ser vetinize servet katın olan halka olsun ne güzel adelet bube
Cevapla
can can
kaçak ucuz olur ucuzz bibiz millette saldırır
Cevapla
Misafir
butun cep telefonculardakı telefonlar kacak zaman gecırolmeden bu telefonlarada el konulup satanlar hakkında ıslem yapılmalıdır ve vatandas magdur edılmemelıdır
Cevapla
Misafir
dıyarbakırdakı butun cep telefonculardakı telefonlar kacak zaman gecırolmeden bu telefonlarada el konulup satanlar hakkında ıslem yapılmalıdır ve vatandas magdur edılmemelıdır
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.