Katlanabilir akıllı telefon sektörü büyümeye devam ediyor

Her yeni teknoloji gibi ilk nesillerine şüphe ile bakılan katlanabilir akıllı telefonlar, şimdilerde sektörü sürükleyen itici güç konumuna ulaştı.

Katlanabilir akıllı telefon sektörü büyümeye devam ediyor

2023'ün ikinci çeyreğinde, katlanabilir akıllı telefon piyasası, önceki yıla göre %10 artarak 2,1 milyon adede ulaştı. Bu bilgi, Counterpoint Araştırma tarafından paylaşıldı. Bu büyüme, aynı dönemde %9 oranında daralan genel akıllı telefon pazarıyla kıyaslandığında dikkat çekici bir kontrasta işaret ediyor.

Özellikle Çin pazarı, küresel katlanabilir akıllı telefon pazarının büyümesini itici bir güç olarak ortaya çıkıyor. 2023'ün ikinci çeyreğinde, Çin'deki katlanabilir akıllı telefon gönderimleri, bir önceki yıla göre %64 artarak 1,2 milyon adete ulaştı. Bu da demek oluyor ki Çin, küresel katlanabilir akıllı telefon pazarının %58,6'sını tek başına oluşturuyor.

Çin'in yüksek pazar payına sahip olmasının sebebi muhtemelen bu ülkede daha geniş bir yelpazede katlanabilir akıllı telefon seçeneklerinin bulunması. 2023'ün ikinci çeyreğinde dünya genelinde 18 katlanabilir akıllı telefon tanıtıldı. Ancak bu telefonların sadece 11 tanesi Çin dışında piyasaya sürüldü. Yani Çinli kullanıcılar için seçilebilecek 7 ekstra katlanabilir telefon mevcut.

Örneğin, Xiaomi Fold 3, Huawei Mate X3, Oppo Find N3 ve Vivo X Flip yalnızca Çin'de satışta. Yalnızca 2023'ün ikinci çeyreğinde Çin, kendi pazarı için beş yeni katlanabilir telefon gördü. Diğer yandan, Çin dışı küresel pazarda sadece iki yeni katlanabilir telefon tanıtıldı.

Katlanabilir akıllı telefon sektörü büyümeye devam ediyor

Ancak Çinli üreticiler, katlanabilir akıllı telefon ürünlerini küresel pazarlara genişletmeye başladı ve bu durum, önümüzdeki aylarda büyümeyi artırması bekleniyor. Ayrıca Samsung, 2023'ün ikinci yarısında katlanabilir telefon pazarındaki büyümesine büyük katkı sağlaması beklenen Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5 akıllı telefonlarıyla önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Counterpoint Araştırma'nın Kıdemli Analisti Jene Park, 2024'te katlanabilir telefonların popülerliğinin artmasını bekliyor. Samsung ve Huawei'nin giriş seviyesi katlanabilir telefonlarının öncülüğünde bu çağın başlaması bekleniyor. Park, bu giriş seviyesi katlanabilirlerin 600-700$ arasında fiyatlandırılmasını ve böylece tüketicilere daha erişilebilir olmasını öngörüyor.