Mobil

Kirin işlemciler tarih oluyor! Peki Huawei ne yapacak?

Huawei, ABD tarafından uygulanan ambargodan dolayı artık Kirin işlemci üretilemeyeceğini açıkladı. Peki şirketin bundan sonraki planı ne?


Herkesin bildiği gibi ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Huawei'ye yönelik olan ambargoyu uzatma kararı almıştı. Bu sebepten dolayı ABD menşeli şirketler ile çalışamayan ve tedarik etmesi gereken ürünler noktasında problemler yaşayan Huawei'yi zor günler bekliyor diyebiliriz. Zira söz konusu şirket 15 Eylül gününden itibaren yonga seti için tedarik yapamayacak ve böylece performansı ile beğeni toplayan Kirin işlemcileri üretemeyecek. Peki ama bundan sonraki süreçte Kirin yerine hangi işlemci kullanılacak?

Kirin işlemciler tarih oluyor! Peki Huawei ne yapacak?

Bilindiği üzere ABD Başkanı Donald Trump Huawei'ye ambargoyu içeren kararnamenin altına imzasını attı. Bunun için bahsi geçen şirket ile iş birliği yapan ABD tabanlı firmalara 120 günlük süre tanınmıştı ve bu süre 15 Eylül gününde doluyor. Kirin işlemcilerin üretiminde ABD merkezli TSMC şirketi ile çalışan Huawei, artık istediği ürünleri tedarik edemeyecek gibi gözüküyor.

Yani bu da artık Kirin yonga setlerinin üretilemeyeceği anlamına geliyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Huawei CEO'su Richard Yu da bizleri doğruluyor. Richard Yu, "15 Eylül’den itibaren Kirin işlemcilerimiz üretilemeyecek. Ayrıca yapay zekalı yongalarımız da üretilemeyecek. Bu bizim için çok büyük bir kayıp” ifadelerini kullanıyor.

Peki ama Huawei bundan sonraki telefonlarında hangi yonga setini kullanacak? Şirketin önünde iki yol bulunuyor. Bunlardan birincisi MediaTek ile anlaşmak ve bir MediaTek işlemci kullanmak. Ancak bunun oldukça zayıf bir ihtimal olduğunu hemen söyleyelim zira MediaTek tarafında böylesine güçlü bir yonga seti bulunmuyor. İkinci ihtimal ise Samsung ile anlaşılması ve Exynos işlemcilerin kullanılması olarak gözüküyor. Bunlar en bilinen yollar, ancak Huawei yöneticileri muhtemelen çok daha başka seçenekleri de masaya yatıracaklardır.

Yorumlar
Hakan
Huawei icin daha iyi
Cevapla
Gercekler
Mediatek 1000+ islemcisi en guclu islemci siralamasinda 2nci sirada , 1 nci Qualcomm 865 ve ikinci mediatek 1000+ ,3 ncu Qualcomm 855+ 4 : exynos 990 tabii Qualcomm 865+ cikti ve listede 1 nci , ama mediatek 2 nci veya 3 uncu sirada , ne haber once bilgili olacan
Cevapla
Silverstone
Onu önceden düsünmüşlerdir Huawei sirketi en kötü ihtimalle kendileri üretirler.
Cevapla
Paracude
Kirin işlemcili telefonlar ne olacak dalga mı geçiyorlar?
Cevapla
User
Google ambargosuna rağmen Huawei'nin satışlarda 1.sıraya oturduğunu gördükten sonra artık Huawei her şeyi yapabilir diyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.