Kitap gibi tablet! Huawei MatePad Paper bu fiyata kaçmaz

Teknoloji sektöründeki öncü isimlerden biri olan Huawei, e-ink ekran teknolojisine sahip yeni modeli MatePad Paper ile karşımıza çıktı. Peki bu tablet bizlere neler sunuyor? İşte konunun detayları.

Kitap gibi tablet! Huawei MatePad Paper bu fiyata kaçmaz

Huawei merakla beklenen yeni nesil tableti MatePad Paper’ı sonunda satışa sundu. Peki bu tablet bizlere genel anlamda ne gibi artılar sunuyor. Dilerseniz anlatmaya tabletimizin teknik özellikleri ile başlayalım.

Huawei MatePad Paper’da Çinli üreticinin kendi geliştirdiği Kirin 820E yonga seti yer alıyor. Bu yonga seti sayesinde MatePad Paper uygulamaların yüklenme hızını önemli oranda arttırıyor. Özellikle bu kategorideki ürünlerle karşılaştırdığımızda MatePad Paper’ın doküman yüklemede ve ekran aksiyonlarında çok daha hızlı bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.

Kitap gibi tablet! Huawei MatePad Paper bu fiyata kaçmaz - Resim : 1

Tablette 4GB’lık RAM’e 64GB’lık dahili depolama alanı eşlik ediyor. Yine sınıfındaki cihazlarla karşılaştırdığımızda MatePad Paper’ın oldukça yüksek bir depolama alanına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu depolama alanına binlerce kitap  a da doküman sığdırmanız mümkün.

Tamamen özel bir tasarıma sahip olan MatePad Paper’da 10.3 inçlik geniş bir ekran bulunuyor. Piyasada yaygın olarak satılan 6 inçlik e-kitap okuyucularla kıyasladığımızda 3 kat büyük bir ekranın söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcılarına 1872 x 1404 piksellik bir çözünürlük sunan bu ekran yüzde 86.3’lük ekran-gövde oranına sahip. Ayrıca bu ekranın dünyanın ilk TÜV Rheinland sertifikasına sahip e-ink panel olduğunu da belirtelim.

Kitap gibi tablet! Huawei MatePad Paper bu fiyata kaçmaz - Resim : 2

Muazzam kullanım deneyimi

Huawei MatePad Paper’ı test ettiğimiz süre boyunca genel olarak çok memnun kaldık. Tabletin tutuş hissiyatından tutun da pil süresine kadar tamamen tatmin edici bir performans sunduğunu söyleyebiliriz.

M Pencil desteği de sunan tabletimizde, okumak kadar yazmak da zevkli olabiliyor. Özellikle not tutmak için MatePad Paper’ın rakipsiz bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz.

Cihazı öne çıkaran özelliklerden birisi de not tutarken sesli notlar özelliğinin de kullanılabiliyor olması. Diyelim ki bir derste not tutarken geri kaldınız. Hiç sorun değil. Sesli notlar özelliği ile direkt olarak ortam seslerini kayıt ederek eksik notlarınızı tamamlayabiliyorsunuz.

Kitap gibi tablet! Huawei MatePad Paper bu fiyata kaçmaz - Resim : 3

MatePad Paper kategorisindeki cihazlara nazaran bizlere pek çok artı sunuyor. Online bir şekilde eş zamanlı çeviriler yapması da bu artılarından biri. Yabancı bir makale okurken, takıldığınız cümleleri anında online olarak çevirebiliyorsunuz. Bu da MatePad Paper’ı eşsiz bir cihaz yapmaya katkı sağlıyor.

MatePad Paper’da yer alan en güzel özelliklerden birisi de okurken anlık notlar alabiliyor olmamız. Örneğin okuduğunuz bir kitapta takıldığınız bir yer olursa, direkt olarak bu satırlar üzerine notlar alabiliyorsunuz.

Kitap gibi tablet! Huawei MatePad Paper bu fiyata kaçmaz - Resim : 4

Huawei’nin yeni nesil tabletinde hoşumuza giden özelliklerden birisi de el yazısını basit bir şekilde klasik metne çevirme özelliği oldu. Bu sayede gelen e-postaları el yazınız ile cevaplayabiliyorsunuz. Sonradan bu metinler direkt olarak klasik hale çevriliyor.

Tüm bu özellikleri mümkün kılan temel unsur ise tabi ki HarmonyOS UI tasarımı. Huawei MatePad Paper’da da ekosistem tabanlı işletim sisteminden vazgeçmemiş. MatePad Paper’da HarmonyOS kullanılması pek çok artıyı da beraberinde getirmiş durumda.

Kitap gibi tablet! Huawei MatePad Paper bu fiyata kaçmaz - Resim : 5

Bu artılardan en önemlisi cihazı, HarmonyOS destekli telefonunuzla hızlı bir şekilde eşleştirebiliyor olmanız. Bu sayede telefonunuzdaki dökümanlarınızı tabletinize alıp hızlı bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz. Bahse konu bu özellik MateBook için de geçerli. Yani MateBook’unuzda yer alan bir içeriği kolaylıkla MatePad Paper’a aktarabiliyorsunuz.

Uzun pil ömrü ile kesintisiz bir deneyim

MatePad Paper’ın en önemli artılarından birisi de pil ömrü. MatePad Paper uzun kullanım sürelerinde dahi sizi günlerce idare edebiliyor. Cihazı bekleme moduna aldığınızda ise size 4 haftalık bir süre sunuyor. MatePad Paper bu kadar uzun bir kullanım deneyimi sunmasına karşın sadece 1.5 saat içerisinde tam şarja ulaşabiliyor. Bu da gerçekten önemli bir başarı diyebiliriz.

Elbette söz konusu okuma odaklı bir tablet olduğunda aklınıza pek çok soru gelebilir. Bu sorulardan bir tanesi de her ortamda en iyi deneyimi sunup sunamayacağıdır. Huawei bu noktada da gerçekten iddialı bir teknoloji kullanmış.

MatePad Paper’da tam 32 farklı okuma ışığı seviyesi bulunuyor. Bu sayede gözlerinize zarar verme konusunda endişelenmenize de gerek kalmıyor.

Sınırsız bir kullanım deneyimi

Eğer kitap okumayı çok seviyorsanız MatePad Paper sizin vazgeçilmeziniz olabilir. Tatile çıkarken yanınıza alacağınız kitap sayısını birkaç taneden, birkaç yüz taneye çıkarmak MatePad Paper ile mümkün.

Ayrıca sürekli not almanızı gerektiren bir eğitim ya da iş hayatınız varsa, MatePad Paper bu konuda sizin en iyi partneriniz olacaktır.

Peki bu kadar çok artısı olan bir cihazın mevcut satış fiyatı kaç TL? Hemen o bilgiyi de sizlerle paylaşalım. Huawei Mate Pad Paper, Huawei Türkiye garantili olarak 7999 TL’ye satılmakta. Bu fiyatın, bu kadar çok artısı olan bir cihaz için hayli makul olduğunu söyleyebiliriz.