Mobil

Lenovo coştu! İlk hedef Apple'ı devirmek!

Çinli teknoloji devi Lenovo, akıllı telefon pazarında uzun zamandır yakalamak istediği başarılara sonunda ulaşmış gibi görünüyor.

Lenovo coştu! İlk hedef Apple'ı devirmek!

Lenovo, bir süredir global PC pazarında liderliğini korumaya devam ediyor. Ancak, bu Çinli teknoloji devinin akıllı telefon pazarında aynı başarıyı elde etmesi mümkün olmamıştı. Bir dönem, Lenovo kendi markası altında mobil telefon üretimini tamamen durdurma kararı aldı. Şirket, Ekim 2014'te satın aldığı Motorola markasına yoğunlaştı. Bu yatırımın meyvelerini toplamaya başladığı görülüyor ve marka, belirli pazarlarda ilgi çekiyor.

Pazar araştırma firması Canalys'in raporuna göre, Lenovo'nun akıllı telefon markası 2023'ün ilk çeyreğinde, Avrupa ve Latin Amerika gibi önemli bölgelerde büyüme gösterdi. Şirket, en büyük büyümeyi dünyanın beş büyük pazarından biri olan Brezilya'da kaydetti. Lenovo'nun akıllı telefonları, Brezilya'da son altı yılda ilk kez en çok satan 5 model arasına girdi. Bu pazarda zirvede Vivo bulunuyordu.

Lenovo coştu! İlk hedef Apple'ı devirmek!

Avrupa'da, Lenovo'nun mobil telefon gönderimleri ilk çeyrekte yıllık bazda %13 artış gösterdi ve pazar payı beşinci sıraya çıktı. Bu durum, 2017'nin üçüncü çeyreğinden beri elde ettiği en iyi sonuç oldu. Avrupa ülkelerine özel olarak, Lenovo'nun mobil telefon büyümesi Polonya'da çift haneli rakamlara ulaştı. Ayrıca, şirket Doğu Avrupa'daki Romanya, Bulgaristan ve İtalya'da %10'luk bir mobil telefon büyüme oranı kaydetti.

Latin Amerika bölgesinde, Lenovo'nun mobil telefon gönderimleri %7 artış gösterdi ve markanın pazar payı %21 oldu. Şirket, bölgede en çok satan ikinci marka durumunda bulunuyor. Lenovo, Brezilya'da yıllık %5'lik büyüme ve %31'lik pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor, bu durum ise Samsung'un hemen ardından geliyor.

Yorumlar
Murat
Lenova apple firmasını deviremez ancak kalilteli yapıp düşük fiyatta yaparsa belki ama yapamayacağı için zor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.