Mobil

Mobil altyapı ihalesini Turkcell aldı

Mobil kapsama alanında olmayan yerleşim yerlerine mobil iletişim altyapısının kurulmasına ilişkin ihaleyi Turkcell aldı.

Mobil altyapı ihalesini Turkcell aldı

Mobil kapsama alanında olmayan yerleşim yerlerine mobil iletişim altyapısının kurulmasına ilişkin ihalede, en düşük teklifi KDV hariç 312 milyon 773 bin lira ile Turkcell verdi.

Türkiye'nin GSM'de yüzde 100 kapsama alınma ulaşması amacıyla düzenlenen ihale, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı toplantı salonunda yapıldı. Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı İlhami Türkay'ın komisyon başkanlığı yaptığı ihaleye Avea ve Turcell operatörleri teklif verdi.

Türkay, ihale öncesinde yaptığı açıklamada, ihale konusu alanın bin 799 yerleşim yerini ve 300 bin nüfusu kapsadığını ve ihalenin yaklaşık maliyetinin de 473 milyon 280 bin 614 lira olarak hesaplandığını söyledi.

İhalede, Avea KDV hariç 516 milyon 73 bin 464 lira, Turkcell ise KDV hariç 312 milyon 773 bin lira teklif verdi.

İhale Komisyon Başkanı Türkay, komisyonun dosyaları detaylı inceledikten sonra kararını vereceğini ve Haberleşme Genel Müdürü Atilla Çelik'in onayından sonra ihalenin sonuçlanacağını bildirdi.

Türkay, yüklenicilerin işe en kısa zamanda başlayabilmeleri için ihalenin en kısa sürede sonuçlandırılacağını da vurguladı.

-Altyapı çalışmaları 3 yılda tamamlanacak Altyapı bedeli, Evrensel Hizmet Fonu'ndan karşılanacak olan ihaleyi kazanan cep telefonu (GSM) operatörü, kuracağı altyapının diğer GSM operatörleri ve aboneleri tarafından kullanılmasına izin verecek.

İhaleyi kazanan şirket, söz konusu yerleşim yerinin kapsama alanına girmesi için altyapı kuracak. Her bölgeye tek bir altyapı kurulacak.

Operatörler bölgeyle sınırlı olmak üzere birbirlerinin altyapısını kullanmak suretiyle hizmet verecek.

Sözleşme gereği altyapı çalışmaları 3 yıl içinde tamamlanacak. 3 yılın tamamlanmasının ardından işletme süreci de hizmet alımı şeklinde gerçekleşecek.

Kurulum masrafları Evrensel Hizmet Fonu'ndan ödenecek. İşletim maliyeti de her yıl ne kadar masraf varsa ödenecek. İşletim maliyetinde operatörün, verdiği hizmetten dolayı bir geliri de olacak. İşletim masrafı ödenirken, net maliyet hesabı yapılacak. Yani işletmenin geliri giderinden az olursa fark Evrensel Hizmet Fonu'ndan ödenecek. Burada nüfus düşük olduğu için maliyet yüksek, gelir düşük olacak. Bir süre sonra bu bölgelerde yaşayan insanların başlattığı trafikten ziyade, dışardan gelen trafik daha çok olacak.

Turkcell ihalenin ardından şunları söyledi:

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın önderliğinde ve Evrensel Hizmet kapsamında 500 nüfusun altında mobil altyapısı bulunmayan yerleşim yerlerine evrensel hizmet yükümlüsü olarak hizmet verecek olan işletmecinin belirlenmesi için yapılan ihaleye teklif sunarak, bu projenin bir parçası olmaktan dolayı gururluyuz. İhale komisyonu değerlendirmesini tamamlandıktan sonra Bakanlığımız tarafından evrensel hizmet yükümlüsü olarak görevlendirilmemiz durumunda mobil iletişim altyapısını kurarak en iyi hizmeti sunmak ve burada yaşayanlar için uzakları yakın hale getirmek amacıyla bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.  Nüfusa göre %99,17 oranındaki kapsamamız ve her geçen gün artan yaklaşık 32.500  iletişim ünitesi sayımızla, kapsamadaki gücümüzü arttırarak devam ettireceğiz."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.