Mobil

Moskova'da Telegram yasağı protesto edildi

Anında mesajlaşma uygulaması Telegram'ın ülke genelinde yasaklanması Moskova'da protesto edildi.

Moskova'da Telegram yasağı protesto edildi

Mesajlaşma uygulamaları arasında önemli bir yeri olan Telegram yaklaşık 2 hafta önce Rusya genelinde yasaklanmıştı. Bu yasağın temel sebebi ise uygulamalanın sunucularının Rusya dışında olması gösterilmişti. Uygulanan bu yasak sonucunda ülkedeki kullanıcılar uygulamaya erişimlerini kaybetmişti.

Moskovo'da bir araya gelen binlerce kişi Telegram yasağını ülkenin başkenti Moskova'da protesto etti. Protestocular mesajlaşma uygulamasının sembolü olan kağıttan uçakları kullandı. Protestoya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerin öne çıkan isimlerinden biri olarak tanınan Aleksey Navalny da katıldı.

Roskomnadzor Mart ayında, taleplerinin yerine gelmesi için Telegram'a iki hafta süre tanımış ancak talebin yerine gelmemesi üzerine mahkemeye şikayette bulunmuştu.

Kardeşi Nikolai Durov ile Telegram'ı kuran Pavel Durov mahkeme kararını eleştirerek "kararın, Rus yargısının devletin çıkarlarına tabi olduğunu gösterdiğini" belirtmişti.

2013 yılında kullnıma sunulan şifreli mesajlaşma servisi Telegram dünya genelinde 200 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanılıyor. Uygulama mesajları iletirken yüksek güvenlikli şifreleme teknoloji kullandığı için özellikle siyasi aktivistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.