Ne yaptın Apple: Apple’ın 2027 yol haritası sızdırıldı

Apple’ın 2027 yılına kadar olan planları internete sızdırıldı. iPhone SE 4’ün 2025’te, katlanabilir iPhone’un ise 2026’da piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

Ne yaptın Apple: Apple’ın 2027 yol haritası sızdırıldı

Apple'ın 2027 yılına kadar olan ürün planlarını detaylandırdığı iddia edilen bir yol haritası sızdırıldı. Bu sızıntının doğruluğu henüz onaylanmamış olsa da oldukça ilgi çekici bilgiler içeriyor. İşte bu yol haritasındaki önemli detaylar:

Tüm iPhone 16 modellerinin, mevcut iPhone 15 Pro ve Pro Max ile uyumlu olarak 8 GB belleğe sahip olacağı söyleniyor. Bu, iPhone 16 serisinde tutarlılık sağlayacak. Ayrıca, iPhone 16 Pro ve Pro Max modelleri, bazı üst segment rakiplerde bulunan 5x optik zoom özellikli periskop zoom kamerasını benimseyebilir. Pro modellerde ekran boyutlarının da artması bekleniyor; iPhone 16 Pro'nun 6.1 inçten 6.3 inçe, iPhone 16 Pro Max'in ise 6.7 inçten 6.9 inçe çıkması öngörülüyor.

2025'in yıldızı olarak görülen iPhone SE 4, daha büyük 6.1 inç ekran ve güçlü 48 megapiksel kamera ile donatılabilir. Bu, önceki SE modellerine göre önemli bir yükseltme anlamına geliyor. iPhone 17 Pro, 48 megapiksel arka ve ön kamera sistemi ile optik görüntü sabitleme (OIS) özelliklerine sahip olabilir. Bu modelde ayrıca, daha ince bir tasarım ve potansiyel olarak daha iyi ekran parlaklığı sağlayacak "Pol-less" ekran teknolojisinin kullanılacağı söylentileri bulunuyor.

Ne yaptın Apple: Apple’ın 2027 yol haritası sızdırıldı - Resim : 1

Ne yaptın Apple: Apple’ın 2027 yol haritası sızdırıldı

2026'da uzun zamandır beklenen katlanabilir iPhone'un piyasaya sürülebileceği konuşuluyor. Bu cihazın, normal kullanım için 6 inçlik bir dış ekran ve açıldığında 8 inçlik geniş bir iç ekran sunacağı söyleniyor. Ayrıca, bu katlanabilir iPhone'un düşük gecikmeli, düşük güç tüketimli LLW DRAM teknolojisini kullanacağı belirtiliyor.

iPhone 18 Pro modelleri, ekran altı Face ID teknolojisini entegre ederek çentiği tamamen ortadan kaldırabilir. Ayrıca, Apple’ın tablet serisi de 2026'da yeni bir 10.9 inç OLED ekranlı iPad Air ve 8.4 inç OLED iPad mini ile güncellenebilir. MacBook'ların da 2026'da OLED ekran seçeneklerine kavuşabileceği söyleniyor. 14 inç ve 16 inç OLED panel seçenekleri, Apple’ın dizüstü bilgisayarlarında önemli bir ekran yükseltmesi anlamına gelecek.

Yol haritası, Apple'ın artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri ve katlanabilir iPad konseptlerini de gelecekteki bir zamanda piyasaya sürmeyi düşündüğünü ima ediyor. Bu ürünler, Apple için tamamen yeni kategoriler oluşturabilir ve teknolojiyle etkileşim şeklimizi önemli ölçüde değiştirebilir. Bu bilgilerin bir sızıntıya dayandığını ve Apple tarafından doğrulanmadığını unutmamak önemli. Ancak, bu sızıntı Apple'ın ürün hatlarını önümüzdeki yıllarda hangi yönde geliştirmeyi planladığına dair bir bakış sunuyor.