Mobil

Nisan ayı Android sürümleri kullanım oranları açıklandı

Android 4.4 KitKat cephesinde önemli bir yükseliş göze çarpıyor.

Nisan ayı Android sürümleri kullanım oranları açıklandı

Son bir aylık süreçte Google Play'i ziyaret eden cihazların Android sürümleri kaydedilerek oluşturulan kullanım oranları grafiği Google tarafından yayınlandı. Android ekosisteminde neredeyse altı ayını geride bırakmak üzere olan ve Android üreticileri tarafından ocak ayından bu yana dağıtımı sağlanan KitKat sürümü bir önceki ayla karşılaştırıldığında kullanım oranını %100 artırdığını görüyoruz. Son dönem başta Galaxy S4 ve Galaxy Note 3 gibi milyonlarca satan cihazların yanı sıra LG G2, HTC One ve Sony cephesinde dağıtımı gerçekleşen güncelleme bu artışı beraberinde getirdi.

1396417747_android.png

Android 4.4 KitKat dışında ise diğer Android sürümlerin tümünde bir düşüş söz konusu. Bir önceki ay %62 kullanım oranı yakalayan Jelly Bean uzun cephesinde ilk defa bir düşüş yaşandı. Jelly Bean kullanım oranı %61.4'e geriledi. Aynı şekilde Ice Cream Sandwich %15.2'den %14.3'e, Gingerbread ise %19'dan %17.8 geriledi.

Önümüzdeki ay KitKat güncellemesinin dağıtımının süreceği dikkate alındığında uzun bir süre söz konusu sürümde yükseliş devam edecek. Diğer Android sürümlerinde ise düşüş devam edecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.