Mobil

Nokia ayakta kalmak için Android'e muhtaç!

Nokia ve Android'in bir araya geleceği iddiaları defalarca yalanlansa da, birçok analist Nokia'nın kurtuluşu için çareyi Android işletim sisteminde görüyor.


90'lı ve 2000’li yılların büyük bölümünde dünya genelinde Nokia egemenliği söz konusuydu. Ta ki 2007’de iPhone ve hemen bir yıl sonra Android’in ortaya çıkmasıyla Finlandiyalı üretici kendisini büyük bir düşüşün içerisinde buldu. Uzun bir süre Symbian kullanmakta direnen şirket son birkaç yılda Windows Phone platformundan ürünler sunuyor olsa da, akıllı telefon satışlarında henüz kayda değer bir gelişme sağlamış değil. Android bugün mobil dünyasının %70’lik dilimini elinde bulunduruyor. iOS ise yaklaşık %20’lik bir oranda kullanılıyor. Geriye kalan kısım ise BlackBerry, Symbian, Firefox, Bada ve Windows Phone arasında paylaşılıyor.

1372685935_gsmarena001.jpg

Windows Phone tarafına geçtikten sonra satışlarda kıpırdanmalar yaşandı ancak hala IDC ya da Gartner tarafından yayınlanan raporlarda Nokia’yı ilk 7-8 arasında göremiyoruz.  Uzun bir süredir lider olduğu standart telefon kategorisinde koltuğunu geçtiğimiz yıl Samasung’a kaptıran Nokia için umut hala Android’te görünüyor. Bernstein Research Pierre Ferragu tarafından hazırlanan raporda Nokia’nın Windows Phone tarafından istenileni alamadığı ve bu sebeple şirket için kurtuluşun Android işletim sisteminde olduğunun altı çizildi.

Nokia’nın Android’e geçeceği yönünde birçok haber okuduk ancak bu durum üst düzey yetkililer tarafından yalanlandı. Nokia CEO’su Stephen Elop’ın eski bir Microsoft çalışanı olması ikili arasında bağları güçlü kılıyor ancak ortada bir gerçek var ki, Nokia’nın batan bir gemide olduğu açıkça ortada. 

Yorumlar
ce4
Evet haklısın lumia iğrenç değil berbat
Cevapla
Misafir
çok kötü android kullanılmaz İOS gibi işletim sistemi varsa.
Cevapla
Misafir
arkadasim nokia lumia serisi igrencmi ? ;) nokia yeri gelirse samsungu bile gecer isletim sistemi cok buyuk bir sey boktan iphoneu ios ayakta tutuyor ios olmasa 5 kurusluk ozellikleri var iphonenin
Cevapla
Misafir
bence sıkıntı nokianın pahalı ceplerinde kalite belki o fiyatı hakediyor ama fiyat olarak hala nokianın dandik telefonları bile androidlerle yarısıyor ...
Cevapla
Misafir
gerçekten microsoftun amacı o zaten nokiayı kendi eline alıp kendi marka telefon sahibi olması ıphone gibi düşünün
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.