Mobil

Xperia Z'den Samsung'a darbe!

Halihazırda mobil dünyasının parlayan yıldızı olarak gösterilen Sony, yeni modellerinde kullanıcıları bir hayli etkiledi.


Mobil dünyasında yaşanan rekabet kullanıcılar açısında olumlu bir gelişme ve bu olumlu gelişmenin yansımasını Android platformunda fazlasıyla hissediyoruz. Ekosistemin büyük bölümü Samsung’un egemenliğinde olsa da, diğer üreticiler arasında yaşanan rekabet birçok iddialı cihazın tanıtılmasına olanak sağlıyor. Akıllı telefon segmentinde Samsung her ne kadar pastanın büyük bölümünü elinde bulunduruyor olsa da, Japon teknoloji devi Sony, son dönemde duyurduğu üst sınıf modellerle (Xperia Z, Z Ultra ve önümüzdeki hafta Honami) rekabete yeni bir boyut getirdi. HTC One modelini de sunduğu yenilikçi özellikler itibariyle bu kategoriye dahil edebiliriz ancak Sony’nin pazarlama noktasında HTC’den bir adım daha önde görünüyor.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden olan Telegraph’ta Kantar Worlpanel tarafından hazırlanan bir rapor Sony’nin son dönemlerde sağlamış olduğu başarıyı daha net gözler önüne seriyor. İngiltere’de yapılan araştırmaya göre Xperia Z kullanıcılarının %38’lik diliminin önceki telefonu Samsung markalı bir telefondu. Özellikle kullanıcıların büyük bölümü Galaxy S2’den sonra Xperia Z kullanmaya başlamış. Galaxy S2, 2011 yılında resmiyet kazandı ve kullanıcıların kayda değer bir bölümü 2 yıllık sözleşmeleri bittikten sonra yeni bir Samsung telefona yönelmekten ziyade Xperia Z’ye yönelmiş. Bunda da telefonun sahip olduğu şık tasarım, su geçirmezlik özelliği ve güçlü donanımı etkin rol oynadı.

1372684213_sony-xperia-z-and-tablet-z.jpg

Rapora göre Samsung ve Apple mobil dünyasında şu an için rakipsiz görünüyor olsa da, Sony’nin önümüzdeki süreçte ikiliye ciddi manada bir rakip olması bekleniyor. Japon elektronik devi,şirket CEO’su Kaz Hirai önderliğinde büyük bir gelişim sağlarken, mobil dünyasında tekrar iddialı bir konuma yükseldi. IDC tarafından kısa süre önce yayınlanan raporda şirketin Avrupa genelinde Samsung ve Apple’ın gerisinden üçüncü sıraya yükseldiği görülmüştü.

Son olarak Samsung’da değinecek olursak; şirketin ingiltere’de sağlamış olduğu sadakat oranı %59 seviyesinde. Bu oran Apple’da ise %79 seviyesinde. Bu şu anlama geliyor ki mevcut durumda Samsung telefonu kullananların %41’lik dilimi bir sonraki telefonlarında farklı bir üreticiye yönelecek.

Yorumlar
Misafir
Sony nin ben... Xperia Z , bisikletten düştüm ekranı kırıldı , telefon ekranı için 650 lira istediler...
Cevapla
Misafir
Samsung mazeme ve tasarım anlayışını değiştirmezse bugünlerini daha çok arar.
Cevapla
efe
sen oyle san
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.