Mobil

Nokia: biz doğru karar aldık

Nokia, Google' ın Motorola' nın mobil cihaz departmanını satın almasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Son günlerde en çok tartışılan konuların başında gelen, Google' ın Motorola' nın mobil cihaz departmanını satın almasıyla ilgili olarak Nokia' dan açıklama geldi.

Android işletim sistemini kullanan Samsung, LG, Sony Ericsson ve HTC satın alma ile ilgili olumlu görüşler belirtsede, Microsoft ile anlaşma yapan Nokia durumu eleştirdi.

Nokia yaptığı açıklamada, Google' ın Motorola' yı satın almasının, kendilerinin Microsoft' u seçmekle ne kadar doğru bir karar aldıklarını gösterdiğini savundu. Bunun nedeni Nokia' ya göre Google kendi departmanından çıkan akıllı telefonları daima ön planda tutacak ve Samsung gibi diğer Android tabanlı üreticilerde kendi cihazlarını ön plana çıkarabilmek için yoğun çaba sarf etmek zorunda kalacaklar. Budurumda firmaların zarar görmesine neden olacak.

Nokia Microsoft seçmekle bu problemi aşmış oldu. Firma Microsoft' a büyük umutlarla bağlanmış durumda. Nokia belki kendine göre haklı olabilir ama bu kesin değil. Sonuç olarak Samsung ve HTC gibi firmalar Android işletim sistemi üzerinden çok ciddi paralar kazandı ve dünya sıralamasında birinciliklere oturdu. Nokia hareket etmekte çok geç kaldı ve şimdi tüm umudu Microsoft' a bağlı.

Google ise Motorola' yı satın almakla patent davalarında daha güçlü olacağı kesin. Ciddi patentlere sahip Motorola ile Apple' a karşı savaş açacağı söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.