Mobil

Nokia efsanesi geri mi dönüyor?

Bir zamanların efsanesi Nokia Android telefon pazarına girecek mi?

Nokia efsanesi geri mi dönüyor?

Zamanında bir maden mühendisi olan Frederik Idestam tarafından orman sanayi işletmesi olarak kurulan şirket yanına iki şirketi daha katarak Nokia Corporption'ı kurmuştu.Daha sonra seneler geçtikçe ürettiği cep telefonları ile gönüllerde taht kurmayı başaran Nokia maalesef son zamanlarda hiçte iyi zamanlar geçirmedi.Microsoft'un kendisini satın almasıyla gerçekten büyük beklentiler içine girdiğimiz şirket maalesef pazarda tutunamadı.Ama hiçbişey Nokia için bitmedi.Bir süre önce ise Microsoft ile bağlarını tamamen kopardı.


Geçtiğimiz ay Finlandiya merkezli Nokia'nın şirket politikasında değişikliklere gideceği, yönetim kurulunda değişiklikler olacağı, departmanlarını yenileceği gibi bilgiler ortaya çıkmıştı.Bu bağlamda şirketin 60 bin dolarlık sanal gerçeklik kamerası OZO görüntülenmişti.Yansıtılan görüntüler şirketin büyük umutlar beslediği OZO projesiyle ilgili beklentileri de artırmıştı ve artırmaya devam ediyor.Bunun dışında Nokia Disney ile sanal gerçeklik teknolojileri alanında işbirliği içinde.Aynı zamanda şirket yine bu alanda Facebook, Google veya Oculus ile işbirliği içerisine girebileceğini açıklamıştı.Kendi sanal gerçeklik cihazını üretip üretmeyeceği hakkındaki sorulara ise net bir yanıt vermemişti.Nokia'nın sanal gerçeklik dışındaki odağının ise sağlık sektörü olduğu söyleniyordu.Yine bu anlamda Fransa merkezli Withings'i satın almıştı ve Microsoft'a ait bir laboratuvarda çalışmalarını sürdürdüğü iddia edilmişti.


1468179734_ozo-press-photo-shade-600x338.jpg


1468179757_nokiaozo1.jpg


1468179786_withings.jpg

2 ay evvel de Nokia Foxconn'a satılmıştı.Yine umutlar yine umutlar..

3 gün önce ise Phonearena Nokia'nın yeni P1 isimli Android telefonuna ait olduğunu iddia ettiği bir görsel yayınladı.Ama sadece görsel.Cihaz ile ilgili herhangi bir şekilde resmi bir açıklama mevcut değil ve özellikleriyle ilgili bir bilgi yok.Bu bağlamda şirketin bazı ortaklarıyla birlikte Nokia isim hakkını yeniden elde etmek için hazırlandığı da belirtiliyor.Yani bütün bilgileri topladığımızda ve kulağımıza gelen söylentilere göre P1 gerçek olabilir.

1468179979_df7hdnhoxlc.jpg

Fotoğrafta Nokia logosu biraz yamuk görünüyor.Ama bu onun sahte olduğu anlamına geldiğinin bir ölçütü değil.Yine de fazla umut beslememek lazım.Sahte olma ihtimali de var.


Yeni amiral gemileri, sızıntılar, Samsung, iPhone, LG, HTC ve türlü markalar ile ilgili sayısız haberlerin dolandığı şu akıllı telefon devrinde eminim çoğu kişinin aklının bir köşesinde Nokia markası yatıyordur.Dört gözle beklenen ve aynı zamanda hala kafalarda soru işaretleri dolaşan Nokia'nın Android telefonunu görmemize kısa bir zaman kalmış olabilir.Bu anlamda bilinen net bir bilgi ise Nokia'nın Microsoft ile anlaşması gereği 2016'nın 3. çeğreğine kadar Nokia markası taşıyan herhangi bir akıllı telefonu pazara süremeyecek olması.Fakat yeni bir akıllı telefon üzerinde çalışmaması diye bir kural yok.İşte bu noktada insanların büyük çoğunluğunda bir umut filizlenmekte.Fakat Nokia tarafında bu anlamda bir hareketliliğin var olduğuna kesin bir gözle bakılıyor.


Sizce Nokia hemen yarın Android telefon pazarına girmeye hazırlandığıyla ilgili resmi bir açıklama yapsa tepkiniz ne olurdu? Yada tüm bu bilgiler ışığında sizce Nokia bir Android üzerinde çalışıyor mudur ve bizi ne gibi bir akıllı telefon beklemekte?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.