Mobil

Nokia intihar mı etti?

Nokia şirketi neden 15 yıl geriledi?


Nokia son zamanlarda büyük zarara uğradı ve 15 yıl geriye döndü. Bunun nedeni olarakta Nokia'nın akıllı telefon pazarında yaptığı stratejik hataları olarak görülüyor. Yönetimin hatalarından birisi N9 gibi çok güçlü ve şık bir model üretip içine bir daha geliştirilmeyeceği açıklanan MeeGo işletim sistemini koymak oldu. Böylelikle Nokia yönetimi bu güçlü telefonun baştan öldürmüş oldu.

Nokia yönetimi daha sonra kendi geliştirdiği Symbian işletim sisteminin adını Nokia Belle olarak değiştirdi. Hemen ardından Nokia yönetimi artık Windows Phone işletim sistemi ile yola devam edeceğini açıkladı. Bu karar ile Nokia firması Belle telefonların da satışlarına balta vurmuş oldu.

1341839518_nokia-3310.pg.jpg

Nokia yönetimi, bunun ardından Windows Phone 7 işletim sistemli modelleri piyasaya sürdü. Daha sonrada bu telefonların hiçbirisinin Windows Phone 8'e yükseltilemeyeceği anlaşılınca bir kez daha hata yaptı. Çünkü milyonca dolar harcanan Lumia serisinin daha yolun başındayken eski model olmasına sebep oldu.

Bütün bu hataların ardından Nokia'nın hisse senetlerinin değeri 1996′daki seviyesine düştü ve 1.92 dolara geriledi. Eleştirmenler şirketin bu duruma gelip 15 yıl geriye gitmesini sebebi olarak kötü ürünler değil, kötü yönetim ve yanlış kararlar olarak görüyorlar.

Bu sonbaharda tanıtılacak olan Windows 8 işletim sistemli Nokia telefonlar şirketin son şansı gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.