Mobil

Nokia tüm Android'leri yasaklatmaya mı çalışıyor?

Nokia, HTC aleyhine Almanya da açtığı patent davası tüm Android'li telefonları kapsayabilir.

Nokia tüm Android'leri yasaklatmaya mı çalışıyor?

HTC firması yine bir patent davasını kaybetti! Almanya'da HTC'ye karşı açtığı patent davası, Nokia'nın zaferi ile sonuçlandı. Söz konusu dava, Nokia'nın akıllı telefonlar da kullanılan NFC teknolojisinin izinsiz olarak kullanımı ile ilgili.

Bildiğiniz gibi akıllı cihazlar NFC teknolojisi ile veri aktarımı yapabiliyor. İşte burada Nokia'nın NFC özelliğinin patent sahibi olması öne çıkıyor. HTC'ye karşı açtığı davayı kazanan Nokia aslında aynı teknolojiyi yaygın olarak kullanan Google/Android ekosistemine karşı da kazanmış oldu. Zira bu dava örnek gösterilererek artık tüm Android telefonlara satış yasağı getirtmek veya büyük tazminatlar elde etmek mümkün olacak.

1388625377_img20140102031700.jpg

Davanın sonucuna bakılırsa, HTC'nin One modelinin Almanya'da satışı yasaklanabilir. Ancak asıl tehlike diğer Android'li telefonlarınında  aynı akıbete uğrama ihtimali. Nokia'nın sahibi olduğu patent NFC ve Bluetooth üzerinden veri aktarımını organize eden bir protokole ait. Android'li telefon üreticileri bu teknolojiyi 'Android Beam' ismiyle kendi ekosistemlerine adapte ettiler. Ancak mahkeme, Android Beam'in izinsiz kullanılan patent üzerine kurulduğunu kabul ederek Android'e büyük darbe indirmiş oldu.

1388625401_img20140102031732.jpg

Nokia İngiltere'de de HTC'ye karşı bir patent davasını kazanarak HTC Mini'nin İngiltere'de satışını yasaklatmıştı. Anlaşılan Nokia, tek tek tüm ülkelerde HTC'yi mahkum ederken, Android'li telefon üreticilerine de göz dağı vermekten geri kalmayacak...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.