Mobil

Nokia ve Blackberry anlaşmaya vardı

Nokia, lisanslama bedeli olarak rakibinden 65 milyon $ aldı.

Nokia ve Blackberry anlaşmaya vardı

Büyük şirketler arasında dünyanın farklı birçok noktasında patent davalarına artık alıştık. Mahkeme koridorlarında en fazla gördüğümüz ikili ise şüphesiz Samsung ve Apple. Teknolojinin zıt kardeşleri arasında patent davaları devam ededursun, biz farklı iki üreticinin davasına bir göz atalım.
1356553658_211212nokiarimantennagate.jpg

Nokia ve RIM arasında uzun süredir devam patent anlaşmazlığı çözüldü. Finlandiya merkezli şirket, RIM’in kendisine ait WLAN teknolojisini ihlal ettiği gerekçesiyle şirketi suçlamış ve gerekli mercilere başvurusunu gerçekleştirmişti. Dava süreci henüz başlamamıştı fakat RIM’in ihlal ettiği patentler ortadaydı. Benzer bir dava İsveç’te açılmış ve mahkeme Nokia’yı haklı bulmuştu.

İkili arasındaki anlaşmazlık mahkeme koridorlarına sıçramadan çözüldü ve RIM Nokia’ya patent lisanslama bedeli olarak 65 milyon $ ödemeyi kabul etti. Sonuç olarak Nokia; Amerila, Kanada ve İngiltere’de açmış olduğu davaları geri çekti.

Yorumlar
güzel haber tebrikler nokia ve blachberye
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.