Mobil

Nokia'nın gizli kahramanı

Nokia'yı Lumia değil bu modelleri kurtardı.

Nokia'nın gizli kahramanı

Nokia, son yıllarda akıllı telefon yarışından kopmuş ve batma noktasına gelmişti. Şirket Windows 8 destekli Lumia modelleriyle yarışta artık bende varım dedi. Lumia üç aylık süreçte 4 milyon cihaz satarak son çeyrek satış rakamlarıyla Nokia yöneticilerinin yüzünü güldürdü.

Nokia'nın yeniden yükselmesinin arkasında Lumia akıllı telefonuyla beraber daha mütevazı bir model olan Nokia Asha'nın da büyük etkisi oldu.

1358162018_130114ashaa.hlarge.jpg

Yeni gelen haberlere göre Lumia'ya göre daha ucuz olan ve akıllı telefon özelliklerine sahip olmayan Nokia Asha modeli, dördüncü çeyrekte 9,9 milyonluk satış rakamıyla Lumia satışlarını ikiye katladı.

Raymond James analisti Tavis McCourt, Nokia Asha'nın yüksek satış rakamlarını, Nokia'nın halen Hindistan, Doğu Avrupa, Afrika ve Latin Amerika'da sahip olduğu popülaritenin neden olduğunu düşünüyor.

McCourt, bu bölgelerde Symbian işletim sistemine sahip cihazların geçmişte büyük üstünlük sağladığını belirtti ve bu ülkelere yeni gelmekte olan ucuz Android modellerin ise Nokia'ya rakip olduğunu söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.