Mobil

Nokia'nın yeni umudu gerçekten esneyebilen akıllı telefonlar!

İşte dünya devinden şaşırtacak o patent!


Microsoft'un Windows Phone adındaki mobil işletim sistemi şüphesiz içinde bulunduğumuz bu yıl belki de tarihinin en popüler dönemini yaşıyor. Dünya devi Nokia'nın mobil departmanlarının Microsoft tarafından satın alınması Lumia'lı modellerle karşımızda olan Windows Phone'un bundan sonra daha sık karşımıza çıkmasını da beraberinde getirdi.

Pazardaki pasta dilimlerinden en az paya sahip Nokia, umutlarını yeni bir teknolojiye yöneltti. Samsung ile başlayan LG ile devam eden kavisli ekran furyası Nokia tarafından inovasyon çalışmalarıyla birlikte farklı bir boyut kazanacak. Geçtiğimiz saatlerde internette virüs gibi yayılan bu dedikodu, aslında beklediğimiz bir hamleydi. 

Malzeme kalitesine baktığımızda Nokia'nın günümüz lider mobil cihaz üreticilerinin hemen hemen bir çoğunu geride bıraktığını söyleyebilir. Son dönemlerin Lumia 1000 serileri bu kaliteyi zirveye taşıyan modeller oldu. Nokia'nın esnek ve kavis anlayışı Kore'li devlerin anlayışından biraz farklı.

1384503536_nokia888.jpg

Gerçekten bükülebilir bir ekran ve kasa mı geliyor?

Nokia'nın aldığı patent piyasayı çalkalamaya yetti. Teknoloji gündeminin kalbinin attığı Avrupa pazarında çığ gibi büyüyen bu haber ülkemizde de kısa sürede yayıldı. Yukarıda başlıkta belirttiğimiz gibi Nokia kavis teknolojisini sizlerin anladığı gibi gerçekten bükülebilir bir yapıya sokmak istiyor ve çalışmalarını bu yönde ilerletecek.

1384503747_samsung-flex-phone.jpg

Bu teknolojinin önündeki en büyük engel neydi?

LG ve Samsung'dan beklenen, hali hazırda bükülebilir zaten prototip olarak üretilen bu ekranların günümüz akıllı telefonlarda kullanılması idi. Peki G. Kore'li devler bu teknolojiyi neden kullanamadı? Günümüz akıllı telefonlarının en büyük sorunlarından birisi olan batarya bu yönde teknoloji firmalarının önüne engel teşkil eden en önemli parça oldu. 

Nokia'nın üzerinde çalıştığını bildiğimiz teknoloji ise Li-On bataryaları nano teknolojiyle birleştirerek esnek bir yapı kazandırması. Esnek bir yapıda sunulması beklenen bu batarya teknolojisine eşlik edecek mükkemmele yakın bir kasa dizaynı ise yine ihtiyaçların en büyüklerinden biris. 

Nokia'nın 2014 yılı içerisinde ilk detaylarının geleceğine kesin gözle bakılan patent ve bu yöndeki gizli çalışmaları için siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.