Mobil

O uygulamaya son veriliyor. Teknoloji devleri hizaya geliyor!

Teknoloji devi firmaların kullanıcıya zorla dayattıkları bir uygulamanın daha sonu geliyor. Artık kontrol kullanıcılar da olacak.

O uygulamaya son veriliyor. Teknoloji devleri hizaya geliyor!

ABD'de devam eden antitröst yasa tasarılarına geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Yasayı öneren önde gelen isimlerden biri olan David Cicilline yeni önerilen bu yasanın yasalaşması halinde neler olacağını aktardı. Açıklamaya göre, yasa Apple ve diğer birçok teknoloji devinin cihazlarında önceden yüklenmiş kendi uygulamalarını artık sunmalarını engelleyecek. Bugün satın aldığımız her akıllı telefon, tablet, bilgisayar veya akıllı saat, üreticinin kendi uygulamalarını da beraberinde getiriyor. Örneğin, Apple'ın iPhone model akıllı telefonunu satın aldığınızda, Safari ve diğer uygulamalarda doğrudan bir internet tarayıcısı olarak karşılaşıyoruz.

ABD'de Demokrat Temsilci David Cicilline ve ekibi bunu bir şekilde engellemek istiyor. ABD'li teknoloji şirketlerine karşı yeni düzenlemeler uygulamaya çalışan Cicilline, bunu geçen hafta bir öneri olarak meclise sundu. Açıklamasına göre Apple, bu yasanın yürürlüğe girmesi halinde cihazlarına kendi uygulamalarını önceden yükleyemeyecek.

Zorunlu uygulamalar artık olmayacak mı?

Bugün gazetecilere konuşan Cicilline, teknoloji platformlarının ürünlerine, rakiplerine karşı avantaj vermesini yasaklayan teklifin, Apple'ın iOS işletim sistemine önceden yüklenmiş uygulamalara sahip cihazları satamayacağı anlamına geldiğini açıkladı. Bu diğer bütün teknoloji firmaları için bir örnek teşkil edecek.

Teknoloji şirketlerine yönelik bu öneri, şirketlerin işleyişine de yeni kısıtlamalar getirecek. Alımlar kısıtlanacak, şirketler bazı iş alanlarını terk etmek zorunda kalacak. Bu tanımdan anlayabileceğiniz gibi, Apple'ın aslında buzdağının görünen kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer tüm şirketler de Apple gibi etkilenecek.

Artık kullanıcılar sahip oldukları teknolojik ürünlerde istemedikleri uygulamaları kullanmayacaklar. Dolayısı ile bu sizin tercih etmiş olduğunuz ürünün isteseniz de istememenizde zorla kullanmanıza mecbur bıraktıkları uygulamalardan kurtulmanız için bir fırsat olacak.  

Yorumlar
Ozan
İosta önyüklü uygulamalar kaldırılabiliyor sanırım.
Cevapla
Orxan
Gözəl. Bunu sevdim. Googlenində mənasız proqramların silsələr yaxşı olar. Telefonda menyunun yarsı Googlenin zirzibilləriylə doludu
Cevapla
yakup
çok iyi olmuş kullanıcı telefonu alıyorsa kullanıcının elinde olmalı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.