Mobil

Öncekilerden çok daha tehlikeli olan, yeni bir Android açığı keşfedildi!

Araştırmacılar, Android telefonlarda hangi tuşlara basıldığına, ekranın neresine dokunulduğuna ve hatta kod uygulamalarına erişim sağlayan bir açık buldular.

Öncekilerden çok daha tehlikeli olan, yeni bir Android açığı keşfedildi!

Android işletim sistemini kullanan cihazlar yeni bir tehditle daha karşı karşıya. Avusturya'daki Graz Teknoloji Üniversitesi'nde görevli olan araştırma ekibi, Android'in cache dosyalarını saldırıya karşı savunmasız bırakan yeni bir işletim sistemi açığı keşfettiler. Araştırmacılar, bu sistem açığının ARM mimarisini kullanan tüm cihazlarda var olduğunu söylediler. ARM mimarisi, Android işletim sistemini kullanan tüm telefonlarda ve diğer birçok cihazda kullanılmış.

1471109225_angry-android-100599030-primary.idge.jpg

Sistem açığı sayesinde cache dosyalarına erişmeyi başaran araştırmacılar, eriştikleri cihazın klavyesinde basılan tuşları, ekranında dokunulan yeri ve hatta kod uygulamalarını görebiliyorlar. Açık, hem Android cihazlarındaki dosyaları, hem de cihazlardan giriş yapılan hesapların güvenliğini tehlikeye atıyor. Örneğin bir hacker bu açık üzerinden telefonunuza saldırdıysa ve siz kredi kartı numaranızı kullanarak bir işlem yapıyorsanız, hacker bu işlem sırasında kullandığınız tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.