Mobil

Perakendeciler iPhone X'i satmayı bırakıyor

Perakendeciler, azaltılmış kar marjı nedeniyle iPhone X'i satmayı bırakıyor.

Perakendeciler iPhone X'i satmayı bırakıyor

iPhone X, ülkelerin çoğunda resmi olarak piyasaya çıktığından beri güçlü bir talep kaydetti ancak, bu perakendecilerin mutlu olduğu anlamına gelmiyor.

Örneğin Hindistan'da birtakım perakendeciler, Apple'ın iPhone X kar marjını yüzde 4.5'e kadar düşürdüğü için eleştirdiler. Bazıları ise kart alımlarında yüzde 1.5'e düşebileceğini söylüyorlardı.

Apple, düzeltilmiş perakende marjlarıyla ilgili herhangi bir yorum yayınlamasa da, şirketin bu kararı aldığı düşünülüyor. Çünkü pahalı bileşenler nedeniyle iPhone X ile daha az para kazanıyor. Bir iPhone X maliyetinin yalnızca parçaları dikkate alarak 370 dolara ulaştığı, pazarlama ve araştırma ve geliştirmenin nihai fiyatı büyük ölçüde artıracağı tahmin ediliyor.

1511077643_aen2017111700165132001i.jpg

Samsung iki kat kar marjı sunuyor

Ancak Hindistan'daki perakendeciler bu kadar düşük bir marjı kabul edemiyor ve Bengaluru merkezli Sangeetha Mobiles, ülkedeki iPhone X satışlarını tamamen durdurmaya karar verdi. Bu perakendecinin Hindistan'da yaklaşık 400 mağaza işlettiği göz önüne alındığında oldukça etkiler ve kısa sürede daha fazla şirket takip edebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.