Mobil

Phablet pazarı büyümeye devam edecek!

Yapılan araştırma büyük ekranlı telefonlara olan ilginin gün geçtikçe arttığını gösteriyor.

Phablet pazarı büyümeye devam edecek!

HTC HD2'yi namı diğer HTC LEO tanıtıldığı dönemde 4.3-inçlik devasa ekranıyla dikkat çekmişti. Telefonun ekranı o dönemde aşırı bulunmuş ve birçok kullanıcı tarafından eleştirilmişti. Geldiğimiz noktaya baktığımızda ise üreticiler artık mini modelleri 4.3 ya da 4.5-inç seviyesine getirmiş durumda. Üstelik kullanıcılar da 4.3-inç ekran seviyesini küçük buluyor ve daha büyük ekranlar için üreticileri zorluyor.

1390375348_note-3-resim.jpg

Saygın bir pazar araştırma şirketi olan Juniper Research'ün büyük ekranlı telefonların pazar içerisindeki durumuna ilişkin yaptığı araştırmaya göre geçtiğimiz yıl bu kategoride 20 milyon telefon satıldı. 2018 yılına kadar %500'lük bir büyüme sağlanacak ve 4 yıl sonra phablet olarak adlandırılan kategoride yıl içerisinde 120 milyon telefon satışı gerçekleştirilecek.

Samsung'un Galaxy Note serisi büyük ekranlı telefonlar kategorisinin şu an için mutlak hakimi görünüyor. Sony, LG, Huawei, Nokia ve HTC de yeni modellerle bu alanda iddialı olmak istiyor. Apple cephesinde de 5.7-inçlik bir iPhone duyurulacağı iddiaları yapılırken, özellikle Apple'ın dahil olmasıyla phablet kategorisinde iddialı bir rekabetin başlayacağını söyleyebiliriz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.