Mobil

Qualcomm'un yeni nesil işlemcilerine ait teknik detaylar bu haberde

Qualcomm yeni nesil LTE destekli Snapdragon 400 ve Snapdragon 600 işlemcilerini duyurdu.

Qualcomm'un yeni nesil işlemcilerine ait teknik detaylar bu haberde

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), iştiraki Qualcomm Technologies, Inc.’nin yüksek performanslı ve yüksek hacimli mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini ve bağlantı imkânlarını geliştirmeye odaklı dört adet yeni Qualcomm® Snapdragon™ işlemciyi duyurdu. YeniSnapdragon 620 ve Snapdragon 618 işlemciler, entegre 64-bit ARM Cortex A-72 CPU’lar ve yeni X8 LTE modem özellikleriyle yüksek performans sunarak 600 sınıfını yeniden tanımlıyor. Yeni Snapdragon 425 veSnapdragon 415 işlemciler 400 sınıf işlemciler için bir ilk teşkil eden sekiz çekirdekli CPU özelliğine sahipler.  Snapdragon 425, yine 400 sınıfı için bir ilk olarak barındırdığı X8 LTE modem sayesinde LTE indirme ve yükleme hızlarını ikiye katlıyor. İşlemcinin öne çıkan diğer özellikleri arasında çift ISP’li gelişmiş kamera ve high-fidelity yüksek kaliteli ses yer alıyor. Snapdragon 415 işlemci 150 Mbps’ye kadar indirme hızlarını destekleyen entegre X5 LTE barındırıyor. Snapdragon 415 yonga setinin ticari cihazlarda 2015’in ilk yarısında sunulması bekleniyor. Snapdragon 620, 618 ve 425 işlemcilerin 2015’in ikinci yarısında ticari cihazlarda sunulması bekleniyor.

1424436400_snapdragon80.jpg

Qualcomm Technologies, bu duyurunun bir parçası olarak amiral gemisi markası Snapdragon’ın kapsamını da farklı modem yonga setlerini de içerecek şekilde genişletti ve en yeni yonga üzerinde sistem ve mobil cihazlar için farklı modem ürünlerine yönelik yeni LTE modem sınıflarını (X8 ve X5 dahil) duyurdu.  Hem downlink hem de uplink olarak Taşıyıcı Toplamayı (carrier aggregation) destekleyen yeni X8 LTE modem, 300 Mbps’ye varan indirme ve 100 Mbps’ye varan yükleme hızlarını destekliyor. X8 LTE bağlantı, 600 ve 400 sınıflarında bir ilk olacak şekilde 40 MHz’ye kadar genişbant indirme yolu ve yükleme yolu toplamayı destekliyor. Snapdragon 415’te bulunan X5 LTE entegre 4G LTE Cat 4 ile donatılmış bulunuyor.   

Snapdragon 620 ve 618 işlemciler önceleri yalnızca Snapdragon 800 sınıfında bulunan özellikleri de içeriyor. Bunların arasında çift ISP kamera, 4K video kaydı ve oynatma, HEVC donanım şifreleme, yeni nesil Qualcomm® Adreno™ grafiklerle gelişmiş oyun deneyimi ve gelişmiş Wi-Fi bağlantısı yer alıyor.  Tüm yeni işlemciler kullanıcı deneyimini geliştirmek için tasarlanmış bulunuyor. Tüm işlemciler en yeni kamera özellikleri, olağanüstü indirme hızları ve Qualcomm® QuickCharge™ 2.0 teknolojisi sayesinde hızlı şarj özellikleriyle geliyor.

1424436423_snapdragon60.jpg

Qualcomm Technologies Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alex Katouzian, yeni işlemcilerle ilgili şunları söylüyor: “Sektörde öncü özellikleri ilk kez Premium Snapdragon 800 sınıfı tasarım noktasına ve daha sonra da bu özellikleri Snapdragon 600, 400 ve 200 ürünlerine ölçeklendirmek her zaman için Qualcomm Technologies’deki stratejimiz olmuştur. Bu sayede maliyet odaklı müşterilerimize harika kullanıcı deneyiminin sunulmasına destek olabiliyoruz. Yeni nesil grafikler, kamera, 4K video kaydı ve bağlantı, önceleri yalnızca Snapdragon 800 sınıfı ürünlerimizde bulunan üstün özellikler gibi avantajlara sahip Snapdragon 620 ve 618 işlemcilerimizi duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Snapdragon 620 ve 618 ayrıca, Snapdragon 425 gibi X8 LTE modem ile birlikte geliyorlar. Bu da 400 sınıfında bu kadar yüksek hızları ilk kez desteklediğimiz anlamına geliyor.”

Yeni Snapdragon 620 ve 618 işlemciler yüksek sınıf mobil cihazlara yönelik üstün kullanıcı deneyimi ve pil performansı sunuyor:  

1424436538_speed-test-showing-verizon-fios-speeds-above-300-mbps.png

·        X8 LTE bağlantısı: 300 Mbps’ye varan veri indirme, 100 Mbps’ye varan veri yükleme hızı için 2x20 MHz Taşıyıcı Toplama destekli LTE Cat 7 modem sayesinde her zaman etkin, sorunsuz bağlantı.  LTE Broadcast, LTE çift SIM ve VoLTE becerisine sahip tek SKU küresel çok modlu LTE tasarımı.

·        Üstün performans: Üst sınıf 64-bit Cortex-A72 CPU’lar sayesinde hızlı tepkisellik, uygulama yükleme, web tarama ve dosyalara erişim sağlanıyor.  Snapdragon 620 64-bit dört çekirdekli ARM Cortex-A72 CPU’larla ve Cortex-A53 çekirdeklerle birlikte çalışıyor. Snapdragon 618, iki adet ARM Cortex-A72 çekirdek ile dörtlü Cortex-A53 CPU ile düzenlenmiş bulunuyor. Çift kanallı LPDDR3 bellek, 4K video gibi yoğun uygulamaların sorunsuz çalıştırılabilmesi için bellek bant genişliğini artırıyor.  

·        Gerçekçi grafikler: Yeni nesil Qualcomm® Adreno™ GPU, kullanıcıların düşük güç ile üstün mobil oyun deneyimini yaşamalarına yönelik daha gerçekçi sahneler ve grafikler sunabilecek şekilde tasarlandı.  

·        Olağanüstü kamera: Çift Görüntü Sinyali İşleme (ISP) özelliğine sahip ikiz 13 MP kameralar, jiro görüntü sabitleme, gelişmiş otomatik odaklama ve yerel ton haritalama yoluyla HDR’nin de ötesinde gelişmiş görüntü kalitesi. 

·        Gelişmiş multimedya: Quad HD (2K) görüntüleyiciler ve full HD kablosuz streaming ile birlikte 600 sınıfı cihazlar için bir ilk olan HEVC (H.265) 4K kaydı ve oynatma.  

·        Sürekli, düşük güç tabanlı sensörler: Hareket, konum, sağlık ve çevre algılaması için gerçek zamanlı, her zaman bağlı algılama için özel Qualcomm® Hexagon™ DSP sensör motoru. Motor, yüksek performansı çok daha düşük güçle destekleyerek harici sensör yuvası gereksinimini de ortadan kaldırıyor.  

·        Olağanüstü ses deneyimi: Qualcomm Immersive Audio teknolojisi, tüketicilerin film ve müzikleri sinema kalitesinde, first person oyunları kulaklık takmadan, benzersiz bir gerçekçilik ve ses deneyimiyle yaşamalarını sağlıyor. Teknoloji yüksek kaliteli 192kHz/24bit müzik oynatmayı da destekliyor.  

Qualcomm Technologies ayrıca, gelişmiş X8 LTE bağlantısının yanı sıra üstün kamera, ses ve multimedya özelliklerini içeren Snapdragon 425’i de gün yüzüne çıkardı.  300 Mbps’ye varan indirme yolu hızları ve 100 Mbps’ye varan çıkış yolu hızları sunan entegre 4G LTE Cat 8’li Snapdragon 425, yüksek hacim segmentinde daha yüksek ağ hızları, istikrar ve kapsama alanı sunmak için tasarlanmış bulunuyor. Yonga seti, Qualcomm RF360™ Front End çözümü ile birlikte belli başlı tüm modları ve küresel frekans bantlarını destekliyor. Bunların arasında 5-mode’un yanı sıra çift SIM, LTE Broadcast ve VoLTE desteği gibi gereksinimler de yer alıyor.  Snapdragon 425, Adreno 405 GPU, sekiz 64-bit ARM Cortex-A53 CPU ve Full HD 1080p video oynatma destekli üstün video motoru, HEVC, çift ISP kamera ve yüksek kaliteli ses özellikleriyle yüksek hacim segmentinde lider konumunda.

4G LTE ağlarının bölgelerde ve fiyat noktalarında hızı ve kapsama alanını artırdığı bir ortamda, entegre X5 LTE’li Snapdragon 415 işlemci, maliyet hassasiyetine sahip tüketicilere LTE hızlarına ve güvenilirliğine erişim sağlıyor.  Yüksek hacimli akıllı telefonlar ve tabletler için tasarlanan Snapdragon 415 yonga seti Full HD 1080p video kaydı ve oynatmaya olanak tanıyor. Setin diğer özellikleri arasında sekiz 64-bit ARM Cortex-A53 CPU çekirdekler ve Adreno 405 GPU yer alıyor.

Qualcomm Technologies, Snapdragon 620, 618, 425 ve 415 işlemcilerinin Qualcomm Reference Design (QRD) versiyonlarını Qualcomm RF360 Front End çözümü ile birlikte sunmayı planlıyor. QRD programı, Qualcomm Technologies’in öncü teknik inovasyonlarını, kolay kişiselleştirme seçeneklerini, bölgesel yazılım paketlerini, modem konfigürasyonlarını, bölgesel operatör gereksinimleri için test ve uygunluk durumunu içerenQualcomm® Global Pass’ı ve hem donanım sağlayıcıları hem de yazılım uygulama geliştiricilerinden oluşan geniş bir ekosisteme erişim imkânı sunuyor. QRD programı kapsamında müşteriler birbirinden farklı akıllı telefonları değer odaklı tüketicilere sunabiliyorlar. 21 ülkede 1.080’den fazla QRD tabanlı ürünün lansmanı gerçekleşti.

Qualcomm Technologies, gelişmiş, yüksek hızlı bağlantı çözümlerini geniş çeşitlilikteki modem ürün gamı üzerinden sağlamayı sürdürüyor. QT çözümleri akıllı telefonlardan gömülü cihazlara, mobil router’lardan otomotiv telematiklerine kadar birçok farklı uygulamada kullanılabiliyor. Şirketin Gobi 9x45 olarak da bilinen en gelişmiş modem yonga seti, Snapdragon modem markasına dönüştü ve halihazırda indirmede 450, yüklemede 100 Mbps’ye varan hızlarda mobil bağlantı –X12 LTE- özelliğine sahip.   

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.