Mobil

Rapor: Apple işlemci üretimi için Samsung ile masaya oturacak

Apple'a yakın kaynaklardan KGI Securities analisti Michael Liu Apple'ın A9 yonga setini Samsung'a yaptıracağını söyledi.


Samsung ve Apple bundan yıllar evvel dost iki firmaydı. Hatta bunların arasında küçük kardeş Google'da bulunuyordu. Bu 3 şirket güle oynaya birbirlerine ürün yaptırtıyor, telefonlarında sistem dosyalarında birbirlerinin uygulamalarını kullanıyor ve hatta birbirlerine telefon yaptırtıyordu. Belki inanmayacaksınız ama hem Google'ın hemde Apple'ın yönetim kurullarında aynı anda çalışanlar bile vardı!

Android işletim sisteminin Galaxy S ile birden patlaması cephelerin oluşmasına ve firmaların artık dosttan çok mecburen selam verilen bir tanıdığa dönüşmesini sağlamıştı. Apple, Samsung ile olan ticari anlaşmalarını hemen olmasa da zaman içinde askıya alacaktı ve öylede yaptı. 

Apple yeni nesil işlemcilerini Çin'in silikon devi TMSC'ye yaptırıyordu. Dünyanın ilk 28 nanometre 64 bit işlemcisi A7'yi TMSC yaptı ve Apple 20 nanometre (olması öngörülen) A8 işlemcisini yapmak için yine TMSC ile anlaşmıştı.

Apple'a en yakın kaynaklardan biri olan KGI Securities analisti Michael Liu Apple'ın A9 işlemcisi için 14 nanometre fabrikasyon sürecini benimsediğini ve TMSC'nin bu süreci tamamlayamacağına olan inancından dolayı üretimini Samsung'a yaptırmak istediğini belirtiyor. 

Bu isteği Samsung'un nasıl karşılayacağı bilinmez ama satılan her Galaxy ürününden pay sahibi olmak adına davalar üstüne dava açan; Samsung ürünlerini yasaklattıran Apple'ın sattığı her telefondan Samsung'un kar sağlamak isteyeceğini düşünmekteyiz. Apple ve Samsung sanırız önümüzdeki yıllarda savaş baltalarını toprağın altına gömecekler...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.