Mobil

Rapor: Samsung kendi özel işlemcisini tasarlayacak

Samsung işlemci üretiminde çekirdek tasarım seviyesine inmeyi hedefliyor.

Rapor: Samsung kendi özel işlemcisini tasarlayacak

Yıllardır Galaxy S ve Galaxy Note serisi cihazlarda kendi ürettiği Exynos işlemcilerle Qualcomm’un Snapdragon ailesine mensup  (LTE sürümlerde) çözümler kullanan Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde ise sadece Exynos işlemci kullandı. 14nm FinFET teknoloji kullanılarak geliştirilen 64-bit sekiz çekirdekli Exynos 7420 Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’in işlemci birimlerini oluşturuyor.

2015 yılı amiral gemisi telefonlarda kendi geliştirdiği işlemciyi kullanarak dışa bağımlığı önemli oranda azaltan Samsung, Güney Kore’den gelen yeni bir rapora göre önümüzdeki yıl kendi özel işlemcisini tasarlayacak.

Samsung her ne kadar Exynos işlemcileri üretiyor olsa da, bu işlemcilerde çekirdek komut seti ARM tarafından geliştiriliyor. ARM dizayn ettiği komut setini lisanslayarak üreticilere pazarlıyor. Samsung önümüzdeki yıldan itibaren tıpkı Apple ve Qualcomm gibi çekirdek seviyesine inerek komut sistemini kendisi geliştirmek istiyor.

Samsung’un kendi tasarladığı işlemci 2016 yılında piyasada olabilir. Fakat uzun ve zahmetli olan bu sürecin önümüzdeki yıl çıkış yapması için elde edilecek neticeler göz önünde bulundurulacak.

Samsung’un işlemcilerde çekirdek seviyesine inmesi ne anlama geliyor?

Yıllardan beri iPhone telefonlardaki donanım ve yazılım uyumu hep dikkat çekmiştir. Apple, ARM tabanlı işlemcilerde komut seviyesine inerek tasarımı kendisine göre dizayn etmeyi başaran ender firmalardan. Samsung, çekirdek seviyesinde tasarım özgürlüğünü elde ederek işlemci-RAM, işlemci-NAND ve işlemci-sistem arasındaki ilişkiye bağlı olarak cihazların performansını ciddi manada artırabilir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.