Mobil

Realme Samsung’u geride bıraktı, işler kızışıyor!

Güney Koreli teknoloji devi ile rakipleri arasındaki rekabet günden güne artarken, bazı pazarlarda Samsung’un günden güne güç kaybettiği anlaşılıyor.

Realme Samsung’u geride bıraktı, işler kızışıyor!

IDC tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Hindistan’daki akıllı telefon satışlarındaki dalgalanmaları gözler önüne serdi. Buna göre 2022 yılının ikinci çeyreğinde, akıllı telefon satışları %3 artarken, ikinci çeyrekteki toplam satış birinci çeyreğin %5 gerisine düştü. Yarım yıllık verilere baktığımız zamansa, 2022 yılının ilk yarısında gerçekleşen toplam akıllı telefon satışı, 2021 yılının ilk yarısına göre %1’lik düşüş gösterdi.

Markalar bazında baktığımız zaman da oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Buna göre, Xiaomi hala Hindistan pazarının lideri. Ancak geçtiğimiz yılki pazar payı %29,2 olan Çinli şirket, bu yıl ancak %20,4’lük kısmını koruyabilince, rakipleri ile olan farkın kapanmasına da engel olamamış. İkinci sırada yer alan Realme ise, iki çeyrek dönem arasında %23,7’lik artış göstererek dördüncü sıradan ikinci sıraya yükseldi.

Realme Samsung’u geride bıraktı, işler kızışıyor!

Buna göre Realme’nin pazar payı %14,5’den %17,5’e yükseldi. 2021 yılının ikinci çeyreğinde %16,3’lük pazar payıyla ikinci sırada olan Samsung, bu yılda da aynı pazar payını korudu ancak bu durum Güney Koreli teknoloji devinin 4. Sıraya gerilemesine engel olamadı. Vivo ise, dördüncülükten üçüncülüğe yükselerek, Hindistan’da en çok satış yapan ilk üç şirketin Çin merkezli olmasını sağladı.

Görüldüğü üzere Hindistan pazarını Çinli akıllı telefon üreticileri domine ederken, Hindistanlı yetkililerin bu konudan fazlasıyla rahatsız olduğu ifade edildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.