Samsung 108 MP çözünürlüklü sensörünü tanıttı

Beklenen oldu ve Samsung bir süredir küçük detaylarını verdiği 108 MP çözünürlüklü yeni cep telefonu kamera sensörünü duyurdu.

Samsung 108 MP çözünürlüklü sensörünü tanıttı

Samsung tarafından geliştirilen ISOCELL Bright HMX, dünyanın 100 MP üzerindeki ilk cep telefonu kamera sensörü. Samsung'un daha önceki sensörlerinde de kullandığı ve tetracell adını verdiği özel bir teknolojiyi kullanan sensör, normal ve düşük ışık şartlarında 27 MP çözünürlük sunuyor. Bu yeni sensör iyi ışık şartlarında ise 108 MP çözünürlüğü destekliyor.

Samsung 108 MP çözünürlüklü sensörünü tanıttı

ISOCELL Bright HMX 1/1.33 inç büyüklüğünde bir sensöre sahip. 0.8μm piksel boyutu bulunan sensör bu piksel boyutu ile önceki sürüm olan 48 MP çözünürlüklü GW1 ile aynı piksel boyutuna sahip.

Sensörün ilginç özelliği ise video tarafında. 6K video kayıt yapabilen yeni sensör bu çözünürlükte 30 fps desteği sunuyor. Ancak bu sensörün kullandığı teknolojilerin bir nevi 'interpolasyon' mantığı ile çalışıyor. Ancak sıradan interpolasyon yani yazılımla çözünürlük yükseltmekten farklı olarak bu işlem sensör seviyesinde yapılıyor.

Samsung 108 MP çözünürlüklü sensörünü tanıttı - Resim : 1

Sony'nin de 48 MP çözünürlük sunan sensöründe olduğu gibi elde edilen yüksek çözünürlük o değere gerçekten sahip bir sensördeki kadar kaliteli olmuyor. Ancak yine de yüksek bir çözünürlük sunulduğunu belirtelim.

Bu sensörü kullanan ilk telefon Xiaomi'den gelebilir

Yeni sensörü cep telefonlarında ne zaman görebileceğimiz konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Ancak Xiaomi kısa süre önce bu senörü kullanan bir cep telefonu üreteceğinin sinyallerini vermişti. Önümüzdeki günlerde bu tarz bir modelin piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz.