Samsung'dan katlanabilir telefon satışlarını arttıracak hamle!

Samsung katlanabilir telefonlardaki yavaş gidişatı değiştirmek istiyor. Bunun için bu yıl içinde 7 milyon Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3 üretmeyi planlıyor.

Samsung'dan katlanabilir telefon satışlarını arttıracak hamle!

Satışları bazen artsa, bazen düşse de Android işletim sisteminin yükselişi ile beraber yıldızı parlayan Samsung her zaman piyasaya yön veren cep telefonu firmalarından biri olmaya devam ediyor. AMOLED ekranları ile ekran teknolojisinde devrim yapan, Note serisi ile kalemi ve büyük ekranlı telefonları hayatımıza sokan firma katlanabilir ekranlı cep telefonu teknolojisinin yayılması aşamasında da başı çekiyor.

Apple da katlanabilir telefon patenti aldı

Apple'ın geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan patenti 2023 yılında Apple'dan bir katlanabilir cep telefonu görebileceğimizi gösteriyor. Bu haber ile beraber katlanabilir cep telefonlarının kavisli ya da 3D televizyonlar gibi gelip geçici bir heves olmadığı, daha uzun yıllar bizimle birlikte olacağı düşünülmeye başlandı. Dünyanın ülkemizle beraber küresel ölçekte satışa sunulan ilk katlanabilir cep telefonu Galaxy Z Fold'u yapan Samsung ardından Galaxy Z Fold 2 ve Galaxy Z Flip ile beraber katlanabilir ailesini genişletti.

Samsung'dan katlanabilir telefon satışlarını arttıracak hamle! - Resim : 1
Galaxy Z Flip 3

Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3 toplamda 7 milyon adet üretilecek

Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3'ü önümüzdeki Ağustos ayında tanıtacağı düşünülen firmanın şimdi de bu iki katlanabilir telefon için büyük planları olduğu ortaya çıktı. Güney Kore'nin elektroniğinin nabzını tutan haber platformu The Elec'e göre Samsung yeni katlanabilir telefonlarından toplamda 7 milyon adet satmayı planlıyor. Daha uygun fiyatlı olan Galaxy Z Flip 3'ün 4 milyon, katlanabilir bir tablet olarak görülebilecek Galaxy Z Fold 3'ün ise 3 milyon hedefi bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl toplamda 2.5 milyon adet katlanabilir cep telefonu satan Samsung için bu yeni hedef üç kata yakın bir büyüme anlamına geliyor. Bu da Samsung'un üçüncü nesil ile birlikte katlanabilir telefonların çok daha fazla kullanıcıya ulaştırılmasını hedeflediğini gösteriyor.

Katlanabilir telefonların fiyatlarını düşündüğümüzde bu hedef pek gerçekçi gelmeyebilir fakat unutmayalım ki sadece 10 yıl önce yeni bir teknoloji olan 4K televizyonların fiyatları da sıfır otomobiller ile yarışıyorken günümüzde neredeyse tüm evlere girmiş durumda.

Bu yıl Note serisi gelmeyecek

Ayrıca bu yıl Galaxy Note serisi cihazların, ya da beklenen adıyla Note 21 serisinin tanıtılmayacağını da düşünürsek firmanın bu yılın ikinci yarısındaki tek amiral gemisinin Galaxy Z Fold 3 olacağı aşikar. Bu da katlanabilir satışlarına olumlu yansıyabilir. Ayrıca tanıtılacak olan Galaxy S21 FE satışlarının da oldukça yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Sizce katlanabilir cep telefonları gelecekte yaygınlaşacak mı? Yoksa 3D televizyonlar gibi gelip geçici bir heves mi? Yorumlarda fikrinizi belirtmekten kaçınmayın.