Samsung, dünya çapında lider koltuğuna oturdu!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung global pazarlarda hakim konumda. Mobil sektörünü ele geçiren şirket lider koltuğunda oturuyor.

Samsung, dünya çapında lider koltuğuna oturdu!

Samsung, yüzde 21'lik pazar payıyla dünya çapında lider akıllı telefon sağlayıcısı konumunu koruyor. Bu da kısmen makul fiyatlı Galaxy A serisinin güçlü satışları sayesinde. Pazar araştırma şirketi Canalys'in ikinci çeyrek satış rakamlarından elde edilen veriler, akıllı telefon sevkiyatlarında yıldan yıla yüzde 9'luk bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Sorunun nedenlerinin betimleyici analizi, hem bölgesel hem de dünya çapındaki ekonomik zorlukları suçluyor.

Samsung, dünya çapında lider koltuğuna oturdu!

Samsung, dünya çapında lider koltuğuna oturdu! - Resim : 1

Apple, iPhone 13 serisine yönelik devam eden yüksek talep sayesinde tüm telefon üreticileri arasında yüzde 17 ile en iyi ikinci pazar payını korumayı başardı. Tüm Çinli markalar olarak Xiaomi, Oppo ve Vivo sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci oldu. İkinci çeyrekte, bu şirketlerin her biri için telefon sevkiyatlarında düşüş görüldü. Bu şirketler sırasıyla %14 (Xiaomi), %10 (Oppo) ve küresel pazarın (Vivo) %9'luk pazar paylarına sahip.

Canalys Araştırma Analisti Runar Bjrhovde şunları söyledi: “Akıllı telefon pazarının görünümü daha temkinli hale geldikçe, satıcılar ikinci çeyrekte taktiklerini gözden geçirmek zorunda kaldılar. Ekonomik dalgalanmalar, durgun talep ve stok yığılması, satıcıların 2022'nin geri kalanı için portföy stratejilerini hızla yeniden değerlendirmelerine neden oldu. ”

Apple'ın pazar payı yıllık bazda yüzde 21,4 oranında arttı. İkinci çeyrek pazar payında bir önceki yıla göre %16,7 artışla Samsung, Apple'ın ardından ikinci sırada yer aldı. Vivo, 2022'de 2021'in ikinci çeyreğinde pazar payının %10'unu kaybederken, Oppo ikinci çeyrek pazar payında yıllık %9,1 düşüş yaşadı. Xiaomi, 2021 yılının ikinci çeyreğinde pazar payının %17,6'sını kaybetti.