Samsung ünlü şirkete cezayı kesmiş gibi görünüyor

Samsung sadece akıllı telefon pazarında değil, onlarca farklı sektörde daha oldukça önemli bir aktör. İşte o sektörlerden biri olan akıllı tv pazarında kartlar yeniden dağıtılıyor.

Samsung ünlü şirkete cezayı kesmiş gibi görünüyor

Samsung, akıllı telefondan tablete, akıllı saatten beyaz eşyaya onlarca farklı kategoride üretim yapan bir şirket. Tabi böyle olunca, şirketin her sektörde de birçok tedarikçisi ve ortağı bulunması gayet normal. Bunlardan biri de Akıllı TV pazarı için LCD panel tedariği sağladığı BOE.

BOE firması son zamanlarda ismini sık sık duyduğumuz bir şirket. Özellikle LCD ekran üretimi konusunda uzmanlaşan bu şirket, geçtiğimiz yıla kadar Samsung’un LCD TV üretiminde kullandığı LCD panellerin %17’sini tedarik ediyordu. Samsung’un yıllık 50 milyona yakın LCD TV sattığını düşündüğümüzde, bu oranın ne kadar büyük bir sayıya tekabül ettiği çok daha iyi anlaşılıyor.

Samsung ünlü şirkete cezayı kesmiş gibi görünüyor

Bununla birlikte iki firma arasında bir süredir telif görüşmeleri sürüyordu. Bu görüşmeler kapsamında BOE’nin Samsung’a ödemesi gereken tutar ve bu ödemelerin yapılacağı sürelerin konuşulduğu biliniyor. Bu görüşmeler nasıl geçti, kim ne aldı ne verdi bilinmez ancak görüşmelerin ardından Samsung BOE’ye karşı ilginç bir hamle yaptı ve bundan sonra BOE firmasından yapılacak alımların peyder pey azalacağını duyurdu.

Güney Koreli şirket aldığı bu kararı hemen uygulamaya da geçirerek, önümüzdeki sipariş dönemi için BOE firmasından alacağı miktarda önemli bir kesintiye gitti. Orana vurulduğunda BOE’nin payını %17’den %13’e düşürecek olan bu kesinti, Samsung’un diğer tedarikçileri olan Sharp ve LG Display’e yarayacak gibi görünüyor.