Mobil

Samsung dünyanın en küçük pikselli sensörünü duyurdu

Samsung tarafından geliştirilen 43.7 MP çözünürlüklü akıllı telefonlarda kullanılacak olan kamera sensörü dünyanın en küçük pikseli ile geliyor.


Kamera sensörleri giderek daha kabiliyetli hale geliyor. Sony'den sonra en çok sensör üreten markalardan biri olan Samsung, yeni geliştirdiği kamera sensörü ile piksel boyutunu rekor seviyede küçülttü. Marka tarafından geliştirilen ISOCELL Slim GH1 isminden de anlaşılacağı üzere küçük bir sensör.

Samsung dünyanın en küçük pikselli sensörünü duyurdu

43.7 MP çözünürlük sunan bu cep telefonu kamera sensörü 0.7μm boyutunda piksel boyutuna sahip. Samsung'un Tetracell adını verdiği çözünürlüğü artırma teknolojisini kullanan bu sensör, bugüne kadar 0.8 μm'ye kadar inen piksel boyutunu 0.1 μm daha küçültmüş oldu.

ISOCELL Slim GH1 sensörü aynı zamanda 4K 60 fps video kayıt imkanı da sunuyor. Benzerlerinden farklı olarak yeni sensör 3.984×2.740 piksel video kayıt ediyor ve buradan kroplanan 4K video doğrudan elde edilmiş oluyor.

Daha küçük sensör daha az gren ve daha az ışıklı ortamlarda biraz daha iyi fotoğraf çekebilme imkanı anlamına geliyor. 2020 yılında cep telefonlarında görmeye başlayacağımız bu yeni sensörün fotoğraf kalitesini biraz daha artıracağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
huhu
adamlar arge ye doymuyor hergün bir yenilik bir buluş yapıyor. tek başına samsung tüm türkiyenin 1 yılda alacağı patentten fazlasını alıyor :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.