Mobil

Samsung Galaxy S4 için 10 ipucu

Galaxy S4'ün kullanımını kolaylaştıracak ipuçları haberimizde!

Samsung Galaxy S4 için 10 ipucu

Samsung firması 2013 yılı amiral gemisini geçtiğimiz aylarda kullanıcılarına tanıttı ve dünya çapında tanıtımlar yaparak piyasaya sürdü. Ülkemizde de çeşitli organlarla raflarda yerini alan Galaxy S4 için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Android hayranları için Galaxy S4'ün kullanımını kolaylaştıracak yeni ve daha önce Android cihaz kullanmamış başlangıç yapacaklar için daha önceden mevcut olan, bazı ipuçlarını sonraki sayfalarımızda incelemeniz mümkün.

1368732429_samsung-galaxy-s4.jpg

Aşağıda vereceğimiz ipuçlarının yapılış şeklini gösteren videoyu izleyebilirsiniz. Ancak anlamak için ingilizce bilmek gerekiyor. Sizlere bu videoda geçen ipuçlarını her gün açıklamaya çalışacağız.


Bu ipuçlarını sizlere her gün birer ipucu olarak sunacağız. İlk ipucumuz Touchwiz hızını arttırmak.

Sonraki sayfa: 1. İpucu: TouchWiz Hızlandırma


1. İpucu: TouchWiz Hızlandırma

Kullanıcılar, hız için cihazını riske atmayanlar ve hızı sevenler olarak ikiye ayrılıyor. Neyse ki ikisi içinde çözümler bulunuyor.

Eğer cihazınızda S Voice özelliğini çok sık kullanmıyorsanız, bu ilk ipucu sizin için. Hiç Home tuşuna bastığınız zaman ana ekranın geç açıldığını fark ettiniz mi? Bu gecikmenin nedeni ise S Voice uygulamasının açılışının kısa yolunun Home tuşuna iki kez bastığınızda açılıyor olmasıdır. Eğer bu kısa yolu iptal ederseniz Home tuşuna bastığınızda ana ekranın daha çabuk açıldığını göreceksiniz.

Bu konuda diğer bir ipucu da şu şekilde; Eğer görsellikten biraz taviz veririm daha hızlı olsun diyorsanız söyleyeceğimiz şekilde cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

1368732678_samsunggalaxys4touchwiz.png

Geliştirici Seçenekler menüsünde birkaç seçenek değiştirebilirsiniz. Bunun için ilk önce ayarlara giderek Geliştirici Seçeneklerinde kilidi açtıktan sonra  Diğer -> Cihaz Hakkında bölümüne girin ve yapı numarasını görene kadar yedi kez dokunun.

Şimdi bir ekran geri dönün ve Geliştirici Seçenekleri menüsüne girin. Burada "Drawing", "Window animation scale," "Transition animation scale" ve "Animator duration scale" seçeneklerini iptal edin. Biraz daha az animasyon olacak, ama TouchWiz arayüzünün şimdi biraz daha hızlı olduğunu göreceksiniz.


Sonraki sayfa: 2. İpucu Galaxy S4 daha iyi pil ömrü

2.) Daha İyi Pil Ömrü

2,600 mAh bataryaya sahip Samsung Galaxy S4'ün pil gücü yeterince iyi. Ancak uzun bir günde şarja koymayı unuttuğunuz zaman şarjınızın gün içinde yetmesini sağlayacak ipuçları işinize yarayabilir.

Yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri Güç Tasarruf Modu açmak olacaktır. Ayarlar -> Cihazım bildirim bölmesine gidin burada, CPU gücü tasarrufu, Ekran güç tasarrufu veya dokunsal geribildirim kapatmak için olanak saglar.

1368845275_1364369688samsunggalaxys4review15-580-90.jpg

Ayrıca BlueTooth, S Beam, NFC,  Air Gesture ve Smart Scroll gibi uygulamaları hızlı ayarlardan kaldırarak da pil ömrünü uzatabilirsiniz.

3) Bilgilendirme Panelini özelleştirin

Hızlı ayarlar bildirim bölmesinde aşağı doğru çekerek kullanılabilir, çeşitli özellikleri etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için kolay bir yol sağlar. Tek sorun herkeste aynı hızlı ayar bölümü bulunmasıdır. Neyse ki, bu ayarları fabrika ayarından sonra değiştirmek kolay.

1368987467_samsung-galaxy-s4-notification-panel.jpg

İlk olarak bildirim bölmesini aşağı çekerek başlayın. En üst sağ köşedeki küçük karelerin olduğu simgeye dokunun. Sonra da sol tarafta bulunan kalem simgesine dokunun. Bundan sonra yapmanız gereken simgeleri istediğiniz şekilde sıralamak olacak.

Sonraki sayfa 4. İpucu: Daha iyi Fotoğraflar alın

4. İpucu: Daha iyi Fotoğraflar alın

Samsung Galaxy S4'ün kamerası eleştirilere maruz kalsa da kamera yazılım özellikleri oldukça ilgi çekici. Galaxy S4'te bulunan Drama Shot, Eraser, gibi kamera uygulamaları gerçekten ilgi çekici ancak her zaman kullanacağınız özellikler değil. Peki bunların yanısıra en iyi fotoğrafı nasıl çekersiniz?

İlk önce kamerayı açın ve ayarlar düğmesine basın. Muhtemelen yapmak isteyeceğiniz ilk şeylerden biri fotoğraf boyutunu değişmek olacaktır. Galaxy S4'te varsayılan olarak boyutu 9.6 megapiksel ayarlanır. En boy oranı ise 16:9 megapiksel. Bu video için oldukça güzel bir boy oranı ama, fotoğraflar için çok iyi değil. Daha kaliteli bir fotoğraf çekimi için, Galaxy S4'ün 13 megapiksel kamerasın da daha yaygın 4:3 en boy oranı boyutunu ayarlayabilirsiniz.

1369076229_samsung-galaxy-s4-photo-options.jpg

Ayrıca Burst çekim, Yüz algılama, Ölçme, ISO, Anti-Shake ve Otomatik gece algılama ayarlarını da buradan değiştirebilirsiniz. Düşük ISO ayarları ile fotoğraflarınız daha karanlık olabilir, ama çok daha net ve keskin olacağından emin olabilirsiniz.

Sonraki sayfa 5. İpucu: Bir Büyük Ekran kullanın5. İpucu: Bir Büyük Ekran kullanın

Galaxy S4'ünüzü bazen daha büyük ekranda kullanmak istiyor musunuz? Örnek verecek olursak birden fazla kişi bir video izlemek istiyor diyelim. Galaxy S4'ün ekranı genişlik olarak güzel ancak daha büyük bir ekran gerektiğinde bunun kolay birkaç yolu var.

Bir Samsung TV ya da bir AllShare Cast kilidi elde edersek, bunun en kolay yolu sadece dahili ekran yansıtma özelliği kullanmak olacaktır. Yapmanız gereken sadece Ayarlar -> Bağlantılar ve Ekran Yansıtma seçeneğini bulmak. Cihazları tarayıp bulana kadar beklemeniz gerekecek.

1369165661_samsung-galaxy-s4-screen-mirroring.jpg

Samsung'un sattığı 11 pin MHL adaptörü televizyona takıp büyük ekranı kullanabilirsiniz. Eğer bu seçenekleri beğenmediyseniz, medya paylaşmak için DLNA kullanabilirsiniz. Bu özellik ile Blu-Ray oynatıcılar, televizyonlar, oyun konsolları ve diğer DLNA özellikli elektronik cihazlar ile çalıştırabilirsiniz.

Sonraki ipucu: Kişisel İletişim Kontrol


6. İpucu: Kişisel İletişim Kontrol

Samsung Galaxy S4’te sizinle kimin ne zaman iletişim kurabileceğini kontrol etme olanağı tanıyan bir seçenek bulunuyor.

İlk mod, Engelleme, iyi bir gece uykusu almak için mükemmel bir seçenektir. > My Device ve biraz aşağı doğru ilerleyin ve ayarlayın. Engelleme modu ile gelen aramalar, bildirimler, alarm ve LED göstergesini devre dışı bırakabilirsiniz. Ya el ile seçeneğini açabilir veya belli saatler arasında iletişimi devre dışı bırakmak için ayarlayabilirsiniz.

1369253432_samsung-galaxy-s4-blocking-mode.jpg

Eğer belirli bir sayıda engellemek istiyorsanız, çağrı reddetme daha iyi bir seçenek olabilir. > My Device ve "Arama" menüsü altında bulabilirsiniz. Otomatik reddetme listesini kullanarak çağrıları da engelleyebilirsiniz. Ayrıca otomatik reddetme de karşı tarafa neden reddettiğinize dair mesajda gönderebilirsiniz.

Sonraki sayfa, 7.İpucu: Kilit Ekranını özelleştirin

7.İpucu: Kilit Ekranını özelleştirin

Galaxy S4 kilit ekranı varsayılan olarak şimdiye kadar görülen en ilginç veya yararlı kilit ekranı değildir. Kesinlikle fonksiyonel, ama kilit ekranında biraz daha fazla aksiyon olması için bunu geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Başlamak için ayarlara gidip, My Device ve kilit ekranını seçin. İlk olarak, "Çoklu widget" seçeneğini kontrol etmek isteyeceksiniz. Dilerseniz, "Kısayollar" seçeneğini seçerek, size kilit ekranında çeşitli uygulamalar için kısayollar oluşturabilirsiniz. "Kilit ekranı widget" alt menüsünde bulunan kilit ekranında, varsayılan birkaç seçenek arasında seçim yapabilirsiniz.

1369333868_samsung-galaxy-s4-lock-screen.jpg

Şimdi bunu kontrol etmek ve asıl eğlence için, cihazınızı kilitleyin. Ekranın üst kısmına yakın kaydırarak sağ tarafında bulunan kamerayı Widget olarak alabilirsiniz, ya da soldaki kendi widgetini ekleyin.

Sonraki sayfa, 8. İpucu: Videoları daha eğlenceli hale getirmek


8. İpucu: Videoları daha eğlenceli hale getirmek

Video görüntüsü almak istediğiniz anlarınız olabiliyor. Galaxy S4'ün kamerası arka kısımda sağ tarafına  konumlandırılmış. Galaxy S4'ünüzle çektiğiniz videoları daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Bunu yapabilmeniz için birkaç seçenek var.

İlk olarak, kamera uygulamasını açın ve ekranın üst kısmındaki ayarlar simgesini seçin. Şimdi de video seçeneklerini getirmek için küçük bir video kamera gibi görünen simgeyi seçin. Burada karşınıza "Normal" ve "MMS sınırı" seçeneklerinin yanısıra "Hızlı Hareket" ve "Ağır Çekim"  seçimlerini göreceksiniz.

1369548231_samsung-galaxy-s4-video-options.jpg

Bu seçenekleri kullanarak videonuzu farklı modalarda çekebilirsiniz. İstediğiniz seçimi yaptıktan sonra sağında bulunan kamera simgesine tıklayarak kaydı başlatabilirsiniz. Bu seçimler video kalitesini düşürecektir ancak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Sonraki sayfa, 9. İpucu: Uyumlu ses kullanımı9. İpucu: Adapt Sound yani Ses Uyum kullanımı

Birçok insan Galaxy S4'ün bu özelliği neredeyse hiç kullanmaz. Samsung'un Adaptif Ekran özelliğinden bahsediyoruz. Adına akıldığı zaman film modu, müzik modu ve benzeri bir uygulama gibi görünen yazılım, aslında bir ses uyum modu.

Bu uygulama, seslerin frekanslarını odaklayan, ses ayarlayan ve kulaklık test eden bir özellik. Bu ayarı bulmak için Ayarlar < Benim Cihazım < Ses  ve şimdi Adapt Sound yani Ses Uyum özelliğini bulmak için aşağıya ilerleyin.

1369988662_samsung-galaxy-s4-adapt-sound.jpg

Kulaklık takıp ses özelliklerini test edebilir ve zevkinize göre ses ayarlarını bu uygulama sayesinde yapabilirsiniz.

Sonraki Sayfa, 10. İpucu: Parlak Ekran için otomatik parlaklık kullanın10. İpucu: Parlak Ekran için otomatik parlaklık kullanın

Eğer Otomatik Parlaklık özelliğini sürekli kullanıyorsanız, bu ipucu fazla önemli olmayabilir. Ancak eğer kısa sürede akıllı telefon değiştirmeyi seven biriyseniz otomatik parlaklık ayarını kapatabilirsiniz. Samsung muhtemelen yanma veya ekranın başka bir zarar görmesini önlemek için bu ayarın maksimuma çıkmasını engelliyor.

1369988681_samsung-galaxy-s4-auto-brightness.jpg

Eğer ekranı her ortamda aynı görmek istiyorsanız bildirimlerde bulunan Ototmatik Parlaklık onay kutusunu işaretleyin.

Yorumlar
hasan
Ben iPhone 6 yi bekliyorum....
Cevapla
Misafir
ölümüne apple.
Cevapla
apple
s4. ısıniyi
Cevapla
AVRUPALI03
iPhone çürüdü, boşuna çürük elma demiyoruz...
Cevapla
Misafir
galaxy S4 bimden alınır 1599 TL :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.